Jak szukać pracy na Wyspach Kanaryjskich

Jak szukać pracy na Wyspach Kanaryjskich

Dziś nie będzie o domach bez klamek, zimnych Polkachani dziwnych tradycjach. Dziś bardzo przyziemnie i życiowo, bo nie ustajecie w pytaniach o to, jak szukać pracy na Wyspach Kanaryjskich. Zebrałam więc garść informacji i porad, szczególnie dla osób, które dopiero myślą o tym, by przenieść się na wyspy. Na początek kilka oczywistości.

Pierwsza oczywistość: zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę, gdy jest się tu na miejscu. Generalnie pracodawcy patrzą niechętnie na osoby, które piszą do nich z takiego odległego kraju jak Polska. Nie dotyczy to oczywiście specjalistów, typu informatycy, kadra zarządzająca, itp. Ale jeśli chcecie znaleźć pracę w barze albo w hotelu na recepcji, to mało który szef czy rekruter będzie sobie zawracać głowę, gdy napiszecie do niego, że chętnie byście przyjechali. Ma bowiem wielu kandydatów na miejscu.

Druga oczywistość: jeśli chodzi o zarobki, to nie jest Norwegia ani Szwajcaria. Porównując do krajów Europy zachodniej, zarabia się tu dosyć mało. Wypłata, czy to w supermarkecie, czy w hotelu, czy w biurze wynosi około tysiąca euro netto (od 900 do 1300). Jeśli chcecie wykonywać proste prace i zarobić jak najwięcej, jedźcie do tej Norwegii.

Trzecia oczywistość: bezrobocie jest duże, konkurencja na rynku pracy spora. Jednak znaczna część tych bezrobotnych to ludzie, którzy nie nauczyli się żadnego języka, nawet angielskiego, nie mają żadnego fachu w ręku. Jeśli nauczycie się na przykład trzech języków, macie nad nimi kolosalną przewagę.

Czwarta oczywistość: Wyspy Kanaryjskie są ostatnio modne, wiele osób chce się osiedlić. Ceny wynajmu idą w górę.

A teraz już o samym szukaniu pracy na wyspach. Dobrą, znaną i skuteczną metodą jest wydrukować sobie pierdyliard (tzn. bardzo, bardzo dużo) kopii CV i ruszyć w peregrynację. Przez bary, hotele, biura, firmy, wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy pracować. Wchodzimy, uśmiechamy się, mówimy dzień dobry i że chcieliśmy zostawić CV. Hiszpanie cenią sobie osobisty kontakt, często zdarza się, że komuś wydacie się sympatyczni, i dlatego później się do was odezwie. Im mniejsza miejscowość, tym ludzie bardziej są skłonni zatrudniać pracowników w ten sposób.

Często zdarzy się, że pracownik, recepcjonista, którego spotkamy w danej firmie, nie przyjmie CV, tylko poinformuje nas, że trzeba wysłać przez internet albo pójść do kadr. To normalne, warto dopytać, na jaki adres dokładnie wysyłać CV, gdzie jest biuro kadr itp.

CV oczywiście musi być po hiszpańsku. Warto też mieć dodatkowo anglojęzyczną wersję. Na wypadek, gdy traficie do firmy prowadzonej przez Brytyjczyków, Norwegów itp., którzy nie mówią po hiszpańsku.

Oprócz roznoszenia CV, trzeba też szukać przez internet. Najprostszy sposób, to wpisać w google hasła typu trabajo canarias, trabajo+nazwa wyspy/miasta, ofertas de trabajo canarias i przestudiować portale, które pojawią się na dwóch pierwszych stronach wyszukiwarki google. Warto sprawdzić zarówno duże, ogólnohiszpańskie portale, jak i mniejsze, o bardziej lokalnym zasięgu.

Strony z ofertami pracy:

https://www.infojobs.net/

http://www.laborae.com/

https://www.indeed.es/

https://www.infoempleo.com/

http://es.jobrapido.com/

http://www.turijobs.com/ – oferty pracy w branży turystycznej

https://es.jooble.org/

http://www3.gobiernodecanarias.org/empleo/portal/web/sce/servicios/ofertas – oferty pracy na oficjalnej stronie kanaryjskich władz lokalnych

https://www.milanuncios.com/ofertas-de-empleo-en-canarias/ – portal z ogłoszeniami wszelakimi. Zamieszczane są też oferty pracy, ale raczej nie od dużych firm, tylko małych, lokalnych. Ogłaszają się tu także osoby, które szukają zatrudnienia.

http://www.enbuscade.org/ – inicjatywa kilku osób, które założyły blog z ofertami o pracę na Wyspach Kanaryjskich. Dzielą się wiadomościami, udostępniają zasłyszane i wyszukane oferty zatrudnienia.

https://empleo.trovit.es/ – portal, na którym publikowane są oferty pracy z rozmaitych stron internetowych

Poza roznoszeniem CV i sprawdzaniem ofert w internecie, warto też sprawdzić, jakie są lokalne firmy oraz przedsiębiorstwa lub lokalne oddziały międzynarodowych firm w pobliżu i podesłać im, lub wręczyć CV. Na Wyspach Kanaryjskich będą to hotele, firmy z branży turystycznej, biura podróży, lotniska, porty, organizatorzy wycieczek, agencje nieruchomości, firmy produkujące piwo, rum, kosmetyki z aloesu. Sprawdźcie porty i przystanie żaglówek, gdzie znajdziecie biura organizujące morskie wycieczki. Zostawcie CV w przedsiębiorstwach zajmujących się wynajmem samochodów. Zobaczcie, jakie firmy mają swoje biura na lotnisku i zostawcie tam swój życiorys. Miejcie oczy szeroko otwarte, pytajcie wszystkich dookoła, opowiadajcie wszem i wobec, że szukacie pracy. Poszukajcie pracodawców w zależności od branży, która was interesuje, np. odwiedźcie wszystkie salony piękności w okolicy. Podrzucam kilka rozmaitych linków.

https://www.globalia.com/es/empleo – praca na lotniskach. Globalia Handling to firma, która zajmuje się naziemną obsługą lotnisk.

http://gestion.lopesan.com/geslop/invitados/cv.php – tutaj możecie zostawić CV na portalu grupy Lopesan, która działa w branży budowlanej, ale także posiada hotele oraz spa i zatrudnia do obsługi tychże.

https://www.lineasromero.com – linie promowe między Lanzarote, Fuerteventurą i La Graciosą. Organizują też wycieczki na promach, zatrudniają osoby, które znają języki.

https://www.fincacanarias.es/ – sprzedają kosmetyki z aloesu

https://aloeveraonlineshop.com – sprzedają kosmetyki z aloesu

http://www.fulp.es/ – Fundacja Uniwersytetu w Las Palmas, na stronie można znaleźć oferty pracy, informacje o stażach, praktykach, itp.

https://www.trabajarencruceros.es/ – tu szukajcie, jeśli chcecie pracować na promach, nie tylko na Wyspach Kanaryjskich

https://www.canaryfly.es/informacion?cv=true#nosotros – tutaj się zgłoście, jeśli chcecie pracować w lokalnych liniach lotniczych Canaryfly

https://www.domingoalonsogroup.com/en/join – grupa zajmująca się głównie sprzedażą i wynajmem samochodów, ale nie tylko

Jest też i inna możliwość szukania zatrudnienia – przez agencje pracy tymczasowej. Nie jest to moja ulubiona forma, ponieważ często warunki zatrudnienia są gorsze, niż bezpośrednio u pracodawcy albo jest to zajęcie tymczasowe, na przykład agencja dzwoni nagle i zatrudnia na kilka dni. Ale można też i znaleźć w miarę stałe zatrudnienie. Przykłady takich agencji:

http://emplea.eu/

http://activacanarias.es/

 

A tutaj poczytacie o zarobkach w Hiszpanii

Czy warto zamieszkać w Hiszpanii?

20 thoughts on “Jak szukać pracy na Wyspach Kanaryjskich

 1. Bardzo fachowo i rzeczowo…szacun! Warto wspomniec ze trzeba choc troche mowic po hiszpansku bo dla wielu ostatnio przybywajacych to rzecz nie tak oczywista…:)

 2. To ja wybieram Norwegię, albo lepiej Islandię:-) A tymczasem jednak UK, bo w tym języku czuję się najbardziej komfortowo. -) Dziwne, że ludzie z własnej woli chcą mieszkać w tak gorącym miejscu jak Kanary!! No, nie ogarniam:-)

 3. Super! Na pewno wrócę po wskazówki jak doszlifuję język, przynajmniej by przebrnąć przez rozmowę rekrutacyjną 🙂

  1. Będzie niedługo post o tym, jak przejść przez rozmowę kwalifikacyjną, choć słabo zna się język 🙂

 4. A co myślisz o szukaniu pracy poza sezonem turystycznym, powiedzmy od około listopada/grudnia/stycznia?

  1. Na wyspach nie istnieje okres poza sezonem. A zima to kolejny w roku szczyt sezonu, szczególnie grudzień, bo święta i Nowy Rok. I pełno turystów z północnej Europy stęsknionych za słońcem.

 5. A czy osoby z wykształceniem technicznym, inzynierowie lub chemicy znajdą na wyspach jakieś możliwości zatrudnienia? Znajomość języka angielskiego.

  1. Inżynierowie raczej kiepsko, bo nie ma tu przemysłu. Tubylcy z takim wykształceniem przeważnie wyjeżdżają. Chemicy? Nie mam pojęcia.

 6. Super informacje ! A czy wiesz gdzie szukac pracy przy zbiorach np.pomidorow ? czy na jakiejs plantacji kwiatow ? Slyszalam ,ze na Teneryfie mozna taka prace znalezc ale nie wiem gdzie

  1. O plantacji kwiatów nic a nic nie słyszałam. Co do zbierania warzyw, owoców to wydaje mi się, że trzeba być na miejscu i po prostu pytać lokalsów. Można też szukać ogłoszeń w necie, ale tych jest bardzo mało. Po prostu na wyspach nie ma szeroko rozwiniętego rolnictwa i nie ściąga się tu specjalnie masowo pracowników jak na stałym lądzie w Hiszpanii.

  1. Jak się nauczy dobrze hiszpańskiego, jest obrotny i z każdym pogada, to pewnie ma. “Złote rączki” najmuje się tu najczęściej z polecenia sąsiada, kolegi z pracy, itp.

 7. jakas szansa dla korpo szczurow? 😛
  Widze tylko pwc. Doswiadczenie to praca na helpdeskach itd.
  Jakies tam IT tez, typu podstawy naprawy kompow, konfiguracja androida, windows itd.

 8. Cześć,
  a praca psychologa na Kanarach?
  Np. w poradni, szkole, fundacji, biurze?
  Ewentualnie przychodni lub szpitalu albo na uczelni?
  Czy można zrobić jakieś ciekawy kurs z psychologii na Kanarach?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.