Gran Canaria

Gran Canaria

Dziwna jest ta Gran Canaria. Ma się tu zupełnie sprzeczne doznania i wrażenia. Z jednej strony uderzające piękno, a z drugiej przeraźliwa brzydota, a to wszystko zmiksowane na przestrzeni niewiele ponad półtora tysiąca kilometrów kwadratowych, wyrysowane górami, dolinami i piaszczystymi wydmami, wrzucone na Ocen Atlantycki. W otoczeniu pozostałych wysp, tuż u wybrzeży Maroka. Taka jest więc doskonała i brzydka zarazem, nie wiadomo, czy się tę wyspę kocha, czy też nie można z nią wytrzymać.

Ten dysonans, ten zgrzyt widać już w stolicy z urokliwą starówką, po której można się włóczyć godzinami oraz przyportową dzielnicą o zupełnie innym obliczu.

– Chcesz iść na Playa de las Canteras? To idź tamtędy, a nie przez tę dzielnicę. Tutaj lepiej, żeby dziewczyna sama nie chodziła – ostrzegał mnie jeden z tubylców. I rzeczywiście okolice portu w Las Palmas de Gran Canaria wyglądają jak sceneria filmu o gangsterach i raperach spod ciemnej gwiazdy i kiedy się tam zabłąkałam, obleciał mnie strach. Z tą traumą można pojechać w góry, które są przepiękne i ze szczytów podziwiać zachód słońca nad oceanem i sąsiednią Teneryfę. Ale później zjeżdża się na południowe wybrzeże zabudowane nieprzebraną mnogością hoteli, gdzie koncentruje się życie turystyczne all inclusive. A te hotele wyglądają, jakby je ktoś wybudował naprędce, bez ładu, bez składu, jeden na drugim, wielkie, brązowe, kanciaste kupy. Zupełnie jak na komunistycznym osiedlu z wielkiej płyty. I tak w słynnym na pół Europy nadmorskim kurorcie Maspalomas, do którego ściągają tysiące by podziwiać wydmy, poczułam się jak w Sosnowcu albo Radomiu.

Nie wiem więc, co mam wam o tej Gran Canarii powiedzieć, ale już czas na coming out. Po Lanzarote i Fuerteventurze przyszedł właśnie czas na Gran Canarię. Będę z niej pisać od września.

9 thoughts on “Gran Canaria

 1. Witam,
  Dopiero co wróciłam z wakacji na Fuerteventura, wcześniej byłam już na Teneryfie i Gran Canarii.
  Gran Canaria bardzo mi się podobała – ale faktycznie w porcie czułam się trochę nieswojo.
  Zawsze staramy się z mężem wypożyczyć samochód i jak najwięcej zwiedzić – i to właśnie z Gran Canarii mam najmilsze wspomnienia. Fuerteventura mnie tak nie zachwyciła-no cóż określenie “wietrzna wyspa” nie jest przesadą. Przed wyjazdem na Fuerte trafiłam na Twojego bloga-dziękuję za cenne informację.
  W przyszłym roku prawdopodobnie wrócimy na Gran Canarię- czytam o plaży Amadores. Będę śledziła bloga, pozdrawiam, Katarzyna

  1. Cieszę się, że blog się przydał!!!! I polecam Lanzarote. Jest przepiękna.
   Pozdrawiam

 2. Ale jak się ładnie przemieszczasz od góry do dołu i na lewo… potem Teneryfa? 🙂

  Pozdrawiam
  Sandra

  1. Ha, nie wykluczam Teneryfy, jest przepiękna! I myślałam o tym, ale było dosyć trudne logistycznie szukać pracy ne Teneryfie, mieszkając na Fuercie. A Ty na której wyspie jesteś?
   Od-pozdrawiam 🙂

   1. Na Fuercie ale krótko- od stycznia tego roku dopiero. To po GC Teneryfa 😀 i potem El Hierro albo albo La Gomera albo La Palma 😛 Wszystkie “zaliczysz” 🙂 Byłam na Teneryfie na wakacjach – urokliwa bardzo jest 🙂

 3. A mi się Gran Canaria bardzo podobała! Szczególnie to, że wszędzie jest blisko – znudziło ci się opalanie – wsiadasz w auto i za godzinę jesteś w górach. Masz dość słońca? (choć nie znam tego uczucia ;)) Jest duże prawdopodobieństwo, ze północna część wyspy będzie zachmurzona…
  Najbrzydsze natomiast miejsce jakie widziałam na GC – to kurort o cudnej nazwie -Puerto Rico. Tak oszpeconego hotelami krajobrazu nie widziałam nigdzie….

  1. No niestety budowano je w czasach, gdy wszystkim wydawało się to szczytem luksusku i wielkim osiągnięciem architektury. Mnie jednak bardziej bolą oczy na widok kilku hoteli w Playa del Ingles…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.