Wyjątkowo silna kalima

Wyjątkowo silna kalima

Powietrze jest pełne kurzu i pyłu. Tak jak przy gęstej mgle, tyle że ta jest brązowo-pomarańczowa, paląca, sucha i wdziera się do płuc. Po prawej stronie balkonu, gdzie roztacza się widok na drogę północną, fragment plaży, a przy dobrej pogodzie na Teneryfę, teraz nie widać nawet, że tam niedaleko jest ocean. Budynek naprzeciwko otulony jest pyłem, wydaje się, że za chwilę i on zniknie. Nie widać gór, nieba, pobliskich ulic. Niczym w sennej malignie albo jak z jakiegoś filmu o apokalipsie czy tam innym końcu świata.

Las Palmas, plaża Las Canteras

Mam alergię na kurz, więc zamykam szczelnie wszystkie okna i nie odważę się wychodzić z domu. Pomarańczowy pył, który zawładnął wszystkim wokół, wzbudza we mnie niechęć połączoną z melancholią. Uczucie podobne do tego gdy zimą tęskni się do słońca i wydaje się, że szaruga i plucha za oknem nigdy się nie skończą.

Dopadła nas wyjątkowo silna kalima. Od niemal ośmiu lat, od kiedy mieszkam na archipelagu, nie widziałam jeszcze takiej. Wschodni i południowo-wschodni wiatr, który miejscami może wiać z prędkością do 120 kilometrów na godzinę, mieli i przesuwa nad Wyspy Kanaryjskie ogromne masy pyłu z Sahary. Temperatura sięga 28-29 stopni. W sobotę lotniska na Gran Canarii, na południu i północy Teneryfy zawiesiły działalność. Słaba widoczność utrudniała start i lądowanie.

Jakby tego było jeszcze mało w sobotę wieczorem wybuchł pożar nieopodal Tasarte na Gran Canarii. W niedzielę nad ranem ogień dotarł w pobliże wioski, spłonęły niektóre domy, ewakuowano mieszkańców dzielnicy Tasartico. Do niedzielnego poranka żywioł zajął obszar 250 hektarów i znajdował się niemal pod kontrolą strażaków. Część ekip musiała jednak zrezygnować z zaplanowanych akcji gaśniczych z powodu silnego wiatru, który może przenosić płomienie na większe odległości. Obawiano się, by strażacy nie utknęli w niektórych miejscach otoczeni pierścieniem ognia.

Niedziela też ma upłynąć pod płaszczem pyłu znad Sahary i silnego wiatru. Zaś według prognoz w poniedziałek i wtorek do kalimy ma jeszcze dołączyć deszcz. Mam nadzieję, że zmyje cały ten kurz i brud. I czekam, aż powieje wiatr z północy i przyniesie nam rześkie atlantyckie powietrze.

Las Palmas, plaża Las Canteras

14 thoughts on “Wyjątkowo silna kalima

 1. Edytko właśnie jestem na Teneryfie. Choć bywam tu od 2006 roku, w różnych porach. To też nie widziałem takiego wiatru jeszcze. Mieszkam na zachodzie wyspy, w Puerto de Santiago. Pozdrawiam Piotr

  1. Wiatr tak silny się zdarza, ale ta kalima rzeczywiście jest wyjątkowa. Trzymajcie się i nie dajcie tej dziwnej pogodzie. Pozdrawiam 🙂

 2. Ja tez mam alergie na kurz! I choć nie wychodzę z domu mam dodatkowo straszne bóle głowy i mega złe samopoczucie 🙁 pozaklejalismy okna w sypialni ale niewiele to daje.. żałuje ze nie wzięłam oczyszczacza powietrza, który kupiłam jak jeszcze mieszkałam w Polsce.. macie jakieś triki zeby poprawić powietrze w domu??

  1. W domu to nie bardzo wiem, co by jeszcze można wymyślić poza tym, żeby pozamykać wszystko i nie wychodzić. Ktoś ma coś więcej?
   A co do alergii, to ratuję się tabletkami.

 3. Jestem na urlopie w San Agustin i jestem szczerze przerażona…Wyglada to jak koniec świata. We wtorek mamy wracać do Polski. Mam nadzieję, że wylecimy.
  A tak pomijając kalime, to świetny blog! Też myślę o przeprowadzce na wyspy:)

  1. Dziękuję za miłe słowa!!!!! We wtorek lotniska już powinny funkcjonować normalnie. Przynajmniej takie są przewidywania. Miłego lotu zatem! I możliwej przeprowadzki na wyspy 🙂

 4. W piątek mamy lot na Gran Canarię, a tu takie rewelacje… 5 lat temu odkryłam tego bloga i umilił mi pobyt na wyspie. Jeżeli nasz lot nie zostanie odwołany to co powiesz na spotkanie? Jesteśmy Twoimi psychofanami 😉

 5. Witajcie. W czwartek mamy lot na Teneryfę, powiem szczerze że bardzo się boję. Miał być urlop życia , 4 dni na Teneryfie, przelot na El Hierro i tam resztę z 12 dni. Nie wiem co robić. Jak nie odwołają lotu, to czy po tym wietrze i piachu będzie jak spędzić fajny urlop. Proszę o radę, co robić. Może odwołać wszystko i przełożyć na inny termin?

  1. Jutro już będzie po kalimie. A ze sprzątaniem się szybko raczej uwiną. Ja bym nie odwoływała. W innym terminie też może się zdarzyć kalima rekord. To jak z deszczem w Polsce. Nie da się z wyprzedzeniem przewidzieć ulewy. A poza tym nie każda kalima taka straszna. Ta jest faktycznie wyjątkowa. Udanego pobytu życzę i proszę się nie przejmować 🙂

 6. Szczerze mieszkam tu i jakoś silny wiatr nie wiał Wczoraj Jeszcze kilka dni temu mieszkaliśmy w miejscu typowo wietrznym gdzie przeważnie wiatr wiał 70km/h to standard … ale przyznam straszna calima z Sahary zachodniej powitała nas widoczność na max 500 metrów i oczywiście duszności i szytko brudne …tylke odkąd tu mieszkamy to calima często nas odwiedza akurat wczoraj i przed wczoraj były wyjątkowo silne ..ale takto to tu norma …zawsze były. Calimy i będą …nic nadzwyczajnego …maseczki tu są standardem a ludzie z astmą maja tu trudne życie …jeszcze Jutro Impreza Carnival mam nadzieje ze aż tak dużej Calimy nie będzie …

  1. Silny wiatr jest obecnie na wyspach, ale oczywiście lokalnie mogą być miejsca, gdzie się nie pojawił. Sporych szkód narobił na przykład na Teneryfie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.