Wyborczy ból głowy

Wyborczy ból głowy

Podczas gdy jeden z krajów, w którym przyszło mi mieszkać, zastanawia się, kiedy wreszcie wypuścić mnie z domu, drugi z moich krajów, notabene ojczysty, właśnie pozbawia mnie możliwości głosowania w wyborach. Gdyby urządzić konkurs na źle zarządzane państwo, które interes obywateli ma głęboko „w poszanowaniu”, trzeba by niestety Polsce przyznać wyróżnienie daleko przed Hiszpanią.

W wyborach prezydenckich, które chyba się odbędą dziesiątego maja, ja oraz wiele innych Polaków przebywających za granicą nie będziemy mogli uczestniczyć. W całej Hiszpanii lokale wyborcze będą działać tylko w Madrycie i Barcelonie. Chętnie wsiadłabym w samolot i poleciała z Wysp Kanaryjskich specjalnie, żeby zagłosować, ale na terenie Hiszpanii obowiązuje obecnie stan alarmowy i podróżowanie jest zakazane. Podczas gdy w Polsce toczy się dyskusja, czy bojkotować wybory w czasie pandemii czy nie, mieszkańcy Wysp Kanaryjskich i wielu innych miejsc na całym świecie nie mają nawet i takiego dylematu.

Nie będę się włączać w dyskusje typu, czy Polacy mieszkający w innych krajach powinni mieć prawo głosowania. To jest oczywiste, że powinni. To, że się mieszka w danym państwie, nie czyni każdego od razu obywatelem tego państwa. Jeśli fakt, że obecnie przebywam w Hiszpanii sprawia, że powinnam głosować w wyborach hiszpańskich władz, to równie dobrze Ukraińcy i przedstawiciele innych narodów mieszkających w Polsce od roku czy dwóch, też powinni automatycznie dostać prawo głosu. To tak nie działa. Po więcej argumentów, dlaczego to jest oczywiste, że Polonia z całego świata może i powinna głosować, zajrzyjcie to tego tekstu. Jest tak dobrze napisany, że ja nie mam już czego dodawać.

Póki co podpisuję petycje i dopisuję się do listy wyborców w Madrycie, choć wiem, że i tak nie mam szans, żeby zagłosować osobiście. A przy pierwszej możliwej okazji spotkamy się w Polsce na protestach ulicznych.

5 thoughts on “Wyborczy ból głowy

 1. Ok nie zgadzam się z Tobą. Wybrałaś życie za granicą i nie powinnaś decydować o losie tych co mieszkają w Polsce. Z jakiej racji powinni oni w kraju jaki Ty sobie wyobrażasz ?
  Ja mieszkam we Francji i nie odważyłabym się nawet decydować o losie żyjących w Polsce. Tak jak piękna Polonia Amerykańska , która w życiu nogi w Polsce nie postawili a skazują Polskę na PIS.
  Mieszkasz w raju i tam zostaw swoje głosy.

  1. Obywatelstwo to o wiele więcej niż chwilowe mieszkanie gdzieś tam. To, że akurat przebywam w Hiszpanii, to nie znaczy, że nagle stałam się Hiszpanką i nie będę mieszkać w Polsce. Polska a nie Hiszpania to jest mój kraj i to, dokąd akurat pakuję walizkę, nie ma żadnego znaczenia.
   Jeśli ludzie spędzający część swojego życia poza Polską, nie powinni mieć wpływu na kraj, to zacznijmy od wyrzucenia Mickiewicza, Słowackiego i wielu innych z kanonu lektur szkolnych. Szopen mieszkał w innym kraju, Skłodowska-Curie, Kościuszko, emigranci od zawsze tworzyli Polskę.
   Płacę podatki w Unii Europejskiej, z której Polska otrzymuje sporo pieniędzy. I osobiście wydaję w Polsce pieniądze. Mojego bloga prowadzę po polsku i dla Polaków.
   To tylko kilka kwestii, nie będę więcej wyliczać.
   Skoro Ty wiesz, że więcej Cię łączy z Francją niż Polską, to nie głosuj. Ale nie wypowiadaj się za innych.

 2. W sumie zgadzam sie z Martą. Mieszkamy po za Polska wiec lepiej niech decyduja ci co tam zostali.
  Zreszta i tak nie ma na kogo glosowac i nic to nie zmieni czy zaglosujemy czy nie.
  Ja 5 lat temu glosowalem na Kukiza, bo go akurat lubilem, ale czy to cos zmienilo?
  Nawiasem mowiac jesli bylas wtedy na wyborach w Las Palmas, to sie spotkalismy. Bylem w komisji wyborczej…ja plus 5 bab 🙂

  1. No to wiesz, nie głosuj. Ale to nie znaczy, że inni nie mają głosować.
   A pięć lat temu akurat głosowałam w Polsce. Generalnie lubię w czasie wyborów być w kraju, no ale nie zawsze jest to możliwe.
   Jak miałeś pięć kobiet do towarzystwa, to chyba dobrze, prawda? ? Myślałam o tym, żeby się zgłosić do komisji w tym roku, no ale komisji nie ma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.