Wolność, upał i żadnych testów na lotnisku

Wolność, upał i żadnych testów na lotnisku

Lato i wolność. Wraz z upałami, które od dłuższego zagościły na wyspach, kończy się wreszcie stan alarmowy w Hiszpanii. Od niedzieli dwudziestego pierwszego czerwca wracamy do normalności. No prawie normalności.

Co najważniejsze, można wreszcie swobodnie się przemieszczać, podróżować po Hiszpanii oraz w strefie Schengen. Stopniowo Hiszpania będzie też otwierać granice dla innych państw. Lotniska znów działają.

Lokalne władze kanaryjskie usilnie zabiegały, by wszystkich przylatujących na wyspy poddać obowiązkowym testom na obecność koronawirusa. Jednak rząd w Madrycie zdecydowanie sprzeciwił się takim pomysłom. Władze centralne rozważają czy nie poddawać testom jedynie określonej grupy osób, na przykład przylatujących z danego obszaru geograficznego. Nie ma jeszcze żadnej wiążącej decyzji w tej sprawie, lokalne i centralne władze wciąż debatują nad tymi pomysłami.

Póki co na lotnisku obowiązkowo trzeba mieć maseczkę na twarzy. Po przylocie zostaniemy poddani kontroli w trzech etapach. Po pierwsze trzeba będzie wypełnić formularz, informując czy nie jest się zarażonym koronawirusem. Po drugie zostanie nam zmierzona temperatura. Po trzecie będziemy poddani obserwacji. Hiszpańskie władze określają tę obserwację jako control visual. Raczej chodzi o to, że pracownicy lotniska będą się pasażerom zwyczajnie przyglądać. Jeśli ktoś nie przejdzie pomyślnie tych trzech etapów, zostanie skierowany do lekarza, który zdecyduje, jak dalej postępować.

Mimo że stan alarmowy jest zniesiony rząd utrzymał obowiązek noszenia maseczek w przypadku, gdy nie można zachować półtora metra odległości. Będąc na plaży, także trzeba zachować dystans półtora metra. Bary, lokale i restauracje są otwarte, jednak parkiety taneczne oraz wszelkie miejsca do tańczenia pozostają zamknięte. Póki co wszelkie imprezy masowe masowe, jak na przykład z okazji nocy świętojańskiej, są odwołane. Tak właśnie zaczynamy lato 2020.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.