W Las Palmas jest najlepszy klimat na świecie

W Las Palmas jest najlepszy klimat na świecie

Sierpień na Wyspach Kanaryjskich nie zaskoczył. Jak się można było spodziewać, jest upalnie. Przyszła też kalima, powietrze zagęściło się od kurzu oraz pyłu z położonej nieopodal Sahary. Póki co są to upały, jak na tutejsze warunki, całkiem znośne. I dobrze, bo raczej mało kto tęskni do temperatur sięgających czterdzieści stopni lub więcej.

W sierpniowym Las Palmas najbardziej lubię spędzać czas w takich okolicznościach przyrody.

Jest za gorąco, żeby bić rekordy prędkości w biegach czy na rowerze. Upał oblepia i spowalnia wszystko, razem z nim warto zwolnić. A jeśli ruszy się dalej, na południe Gran Canarii, tam znajduje się jeszcze większe upały.

A ponoć, jak donoszą co jakiś czas różne media, Las Palmas to jedno z miast, w których panuje najlepszy klimat na świecie. Najlepszy nie oznacza oczywiście najcieplejszy, ani najbardziej słoneczny. Chodzi tu o najbardziej optymalny, taki, w którym człowiek dobrze się czuje. Ma to być więc temperatura około 20 stopni, 50% wilgotności powietrza, odpowiednia ilość światła słonecznego.

Australijski Traveller, pisząc o stolicy Gran Canarii, powołuje się na badania Thomasa Whitmore’a z Uniwersytetu Syracuse, który w 1996 roku przestudiował klimat sześciuset miast na świecie. I doszedł do wniosku, że w Las Palmas jest klimat jest wyśmienity. Idealne dwadzieścia kilka stopni, umiarkowany wiatr, niewielka różnica temperatur między latem a zimą.

Specjalistyczny magazyn amerykański Weatherwise Magazine wyjaśnia, dlaczego taka właśnie aura jest najlepsza dla ludzkiego samopoczucia. Nie za gorąco, nie za zimno i dobrze wpływa na nastrój.

Tyle studia klimatologiczne i artykuły prasowe. A rzeczywistość na co dzień? W tym roku zima dokuczyła chłodem przez jakiś czas (15 stopni), a wiosna i początek lata były wyjątkowo zimne (18 stopni) i zachmurzone. Ale poza tym wszystko się zgadza.

2 thoughts on “W Las Palmas jest najlepszy klimat na świecie

  1. Idealne warunki do życia to panują na Islandii. Temperatura niezbyt często przekracza 16 stopni. I to jest piękne:-) Nie wierzę, że w Las Palmas wieje przyjemnym chłodem, a to trzyma mnie w pionie!

    1. No właśnie męczę się w tym Las Palmas okrutnie i w duchu potajemnie marzę o Islandii. Albo o Syberii! 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.