Trochę o kobietach

Trochę o kobietach

Gdy się studiuje historię Hiszpanii, zaraz widać jedną prawidłowość – nie jest łatwo być kobietą w tym kraju. Owszem, westchniecie, generalnie kobietom nie było lekko, dotyczy to historii wszystkich krajów europejskich bez wyjątku. Jednak w Hiszpanii za czasów Franco obowiązywały regulacje, które pasowałyby bardziej do Arabii Saudyjskiej i które odbierało kobietom ich podstawowe prawa.

Aż do maja 1975 roku hiszpańskie kobiety potrzebowały zgody męża by móc pracować, otworzyć konto w banku, uzyskać paszport, przyjąć spadek. Na początku lat siedemdziesiątych obowiązywał tradycyjny i patriarchalny model rodziny. Kobiety były zależne od swoich ojców, a wraz z zamążpójściem przechodziły pod kuratelę męża. W połowie siedemdziesiątej dekady zaledwie 25 procent pań pracowało. Rozwody nie istniały, możliwa była tylko separacja. Jeśli do takiej już doszło, matki były pozbawiane wszelkiej władzy rodzicielskiej.

Hiszpanki, która wyszły za mąż za obcokrajowca, traciły obywatelstwo. Jeśli mieszkały na terytorium kraju, musiały mieć kartę rezydenta. Ich wykształcenie, na przykład dyplom ukończenia studiów, stawało się nieważne, nie mogły pełnić funkcji publicznych i by móc pracować potrzebowały zezwolenia jak wszyscy obcokrajowcy.

W kwestiach obyczajowych prawo było równie – albo i jeszcze bardziej – surowe. Do 1978 roku stosowanie środków antykoncepcyjnych było karalne, cudzołóstwo i konkubinat były przestępstwem. Kobiety często ginęły z rąk mężczyzn, nazywano to zbrodniami w afekcie. Jeśli małżonek popełniał przestępstwo po tym, jak przyłapał żonę na cudzołóstwie, nie musiał iść do więzienia. Te zbrodnie w afekcie to nadal poważny problem. W latach 2003-2015 niemal 800 kobiet zostało zamordowanych przez swoich partnerów.

Wspierana przez Kościół katolicki dyktatura Franco wydaje się o wiele bardziej opresyjna wobec kobiet niż komunizm z naszego podwórka. Czy to więc polska traktorzystka cieszyła się większą wolnością niż hiszpańska pani domu?

*Korzystałam z magazynu “Cambio16”, listopad 2015.

One thought on “Trochę o kobietach

  1. Nietuzinkowy blog, pisany z pasją i zaangażowaniem. Warto go przedstawić szerszej publiczności, dlatego proponujemy rejestrację bloga ratunkumieszkamwraju.blog.pl w witrynie Najlepsze Blogi. Jest to ranking blogów, najczęściej odwiedzany tego rodzaju serwis w polskim internecie. Dodając blog do rankingu można go spopularyzować i zdobyć nowych czytelników. Serdecznie zapraszamy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.