Spieszmy się (tanio) podróżować

Spieszmy się (tanio) podróżować

Jedno jest pewne, żyjemy w złotej erze podróżników. Włóczykije, nomadzi, turyści, osoby, które nosi z miejsca na miejsce i nie mogą usiedzieć dłużej pod jedną szerokością geograficzną, jak nigdy w historii, a szczególnie w historii Polski, mogą spełnić swoje marzenia. Wszystko za sprawą tanich lotów. Korzystamy z tego przywileju, ile wlezie, wierząc, że jest nam dany raz na zawsze i nigdy się nie skończy. Nie skończy się?

Wisi nad nami widmo tzw. peak oil, czyli szczyt wydobycia ropy naftowej. Ropa jest nieodnawialnym źródłem energii, nie można jej wydobywać bez końca, kiedyś nastąpi szczyt możliwości jej pozyskiwania, później spadek, no a później – wiadomo – koniec. Nad tym, kiedy ten szczyt i koniec nastąpią, ludzie łamią sobie głowy od dawna. M. King Hubbert w 1956 roku przewidywał, że szczyt wydobycia ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych przypadnie na lata 1965-70, zaś w skali całego globu około 2000 roku. I faktycznie w USA największe wydobycie przypadło na 1971 rok i później zaczęło spadać. Ale od 2006 do 2012 roku zaczęło znowu rosnąć.

W skali całego globu jeszcze trudniej oszacować, kiedy nastąpi (nastąpił?) peak oil. Różni eksperci wskazują różne daty. Optymiści twierdzą, że wciąż odkrywane są nowe złoża ropy, a dzięki rozwojowi technologii można ją uzyskiwać także z trudno dostępnych źródeł. Pesymiści podkreślają, że już może za kilka lub kilkanaście lat czeka nas szok, gdy ceny ropy poszybują w górę i spadnie jakość życia. W efekcie miałoby to prowadzić do wojen o ropę i upadku naszej cywilizacji.

Cokolwiek się stanie, jest jednak pewne, że droga ropa oznacza koniec ery tanich lotów. O ile możemy się przesiąść do elektrycznych samochodów, o tyle trudno byłoby latać takimi samolotami.

Na ceny biletów lotniczych wpływają także inne czynniki, jak na przykład polityka. Prezes linii lotniczych Ryanair zapowiada, że w związku z Brexitem, skończą się tanie loty do Wielkiej Brytanii. Jeśli Brytyjczycy postanowią odłączyć się od jednolitego rynku europejskiego, irlandzki przewoźnik ma wycofać swoje samoloty ze Zjednoczonego Królestwa. Może się okazać, że najbliższy rok czy dwa lata to ostatnia okazja, by zorganizować sobie tani wypad do Anglii lub Szkocji.

Nie wiadomo zatem, ile nam jeszcze zostało tej złotej ery w miarę beztroskiego latania i dostępności biletów lotniczych dla osób, które nie zarabiają kokosów. Wiele jest pytań w tej kwestii, nie ma żadnych pewnych odpowiedzi. Z tą myślą zabieram się za szukanie biletów na kolejną podróż. W przystępnej cenie oczywiście.

Korzystałam z:
Wikipedia
Marek Rybarczyk „Koniec ropy”, newsweek.pl, 11.12.2010
„Era węgla, ropy i gazu dobiega końca. Co dalej?” newsweek.pl, 09.04.2015
Kasia Okarmus „Uziemienie samolotów na wyspach! Koniec tanich lotów z i do Wielkiej Brytanii”, polemi.co.uk, 02.02.2017
Lily Waddell „End of cheap fligts for Brits? Ryanair set to abandon UK post-Brexit”, dailystar.co.uk, 25.07.2016

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.