Pogoda na Wyspach Kanaryjskich, czyli czy tu naprawdę jest wieczne lato

Pogoda na Wyspach Kanaryjskich, czyli czy tu naprawdę jest wieczne lato

Kto by pomyślał, że tyle emocji może wzbudzać rzecz tak bardzo banalna jak temperatura powietrza i pogoda. Czy w marcu można na plażę, ile stopni jest w styczniu, czy ktoś, kto nie lubi upałów, może wpaść w sierpniu, jakie ubrania zabrać na kanaryjskie wakacje w listopadzie – zasypujecie mnie tymi pytaniami hurtowo. Dlatego jeszcze raz weźmiemy na warsztat ten nurtujący wiele osób temat – czy na Wyspach Kanaryjskich faktycznie panuje wieczne lato.

Na początek trochę wiedzy ogólnej. Na Wyspach Kanaryjskich panuje klimat oceaniczno-subtropikalny, charakterystyczne są tu umiarkowane temperatury i niewielka ilość opadów. Średnie temperatury latem to 24 stopnie Celsjusza, zaś zimą – 18 stopni. Sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, ponieważ wyspy, mimo iż niewielkie, są bardzo zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu, roślinności, itp. Na przykład o Teneryfie i Gran Canarii mówi się, że są to kontynenty w miniaturze, Fuerteventura jest pustynna i sucha.

Jest kilka głównych czynników, które kształtują pogodę Wysp Kanaryjskich.

Wiatr z północy. Jedną z charakterystycznych cech klimatu są tu wiejące głównie z północy i północnego wschodu wiatry, vientos alisios, czyli pasaty. To stały element kanaryjskiej aury, w lecie są obecne niemal cały czas (aż 90 procent), zaś w zimie jest ich nieco mniej (około 50 procent).

Wiatr ze wschodu. Kiedy powieje ze wschodu, na Wyspy Kanaryjskie dociera suche, gorące powietrze z Sahary, a wraz z nim pustynny kurz i pył. Wtedy mówimy, że przyszła kalima.

Prądy morskie. A konkretnie chodzi tu o zimny Prąd Kanaryjski, który stanowi odgałęzienie Prądu Północnoatlantyckiego.

Ukształtowanie terenu. To zapewne wiecie ze szkolnych lekcji geografii i codziennego życia, że w górach jest zimniej niż na nizinach.

Planując pobyt na Wyspach Kanaryjskich, pamiętajcie, że:

Na południu jest cieplej.

Przed zdecydowaną większość roku towarzyszy nam ten wiejący z północy wiatr. Czasem więcej, czasem mniej. Zdarzają się oczywiście dni bezwietrzne, ale nie są one regułą. Wiatr znad oceanu jest siłą rzeczy chłodny i wilgotny.

Gran Canaria, Teneryfa, La Gomera i La Palma są w większości górzyste, najwyższe szczyty położone są w mniej więcej w centralnej części każdej z wysp. Te góry stanowią naturalną barierę dla wiejącego z północy wiatru, dlatego jego siła słabnie na południowych stokach oraz południowym wybrzeżu. I dlatego też przeważnie na południu Teneryfy i Gran Canarii jest cieplej niż na północy, w południowej części obu wysp pobudowano więcej hoteli i zjeżdżają tu turyści.
Zajrzyjcie sobie na stronę windy.com, za pomocą której świetnie można zrozumieć, w jaki sposób,
wiatr wpływa na pogodę na wyspach.

Przewaga północnych wiatrów, przynoszących oceaniczny chłód i wilgoć sprawia, że każdy, dla kogo podczas wakacji zdecydowanym priorytetem jest słoneczna i upalna pogoda, zimą powinien zarezerwować nocleg na południu Teneryfy i Gran Canarii, nie na północy. Mieszkańcy wysp są przyzwyczajeni, że w styczniu czy lutym podczas gdy w Las Palmas albo Santa Cruz bywa chłodno i nie widać słońca spod chmur, na południu można się opalać na plaży. Różnice w temperaturach mogą wynosić nawet dziesięć stopni albo i więcej.

Na Fuerteventurze i Lanzarote nie ma wysokich gór, nie ma też tak dużej bariery dla wiatru, ani tak zróżnicowanych temperatur. Ale też często zdarza się, że na przykład w Teguise w interiorze Lanzarote jest chłodniej niż w Costa Teguise na wybrzeżu.

Pasaty wieją bardziej intensywnie wiosną i latem, słabną nieco jesienią i zimą. Dlatego spodziewajcie się silniejszego wiatru w marcu, kwietniu i maju niż we wrześniu, październiku czy listopadzie. Latem, gdy panują upały, ten wiatr ratuje nas przed ekstremalnym gorącem. Zimą i wiosną może czasem dokuczyć chłodniejszymi podmuchami.

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytania typu, czy w marcu na Lanzarote przy hotelowym basenie wiatr nie będzie zbyt chłodny i nie zniechęci was do kąpieli. Generalnie przez cały rok jest pogoda do plażowania, ale może akurat się zdarzyć, że faktycznie przez kilka dni będzie wiało wyjątkowo mocno, a może basen w waszym hotelu nie będzie osłonięty od wiatru, może wam będzie zimno a ktoś obok będzie się pluskał radośnie, twierdząc, że warunki są wyśmienite.

Czasem powieje z Sahary

Przez cały rok dominuje na wyspach północny atlantycki wiatr, ale zdarza się też często, że powieje ze wschodu i południowego wschodu. Napływa wtedy nad wyspy saharyjskie powietrze z pustynnym kurzem i pyłem. Rośnie temperatura, najczęściej też powietrze robi się suche i gorące.

W jaki sposób wpływa to na pogodę? Na przykład podczas minionego weekendu na wyspy docierały echa sztormów z północy Atlantyku, w Las Palmas było zimno, około 17 stopni w ciągu dnia, w nocy nawet około trzynastu (w niektórych miejscach w górach na Gran Canarii było zaledwie osiem stopni!). Do tego w mieście było spore zachmurzenie, chłodny wiatr i nawet trochę przelotnie popadało. We wtorek przyszła kalima. Temperatura skoczyła od razu do 24 stopni, zaświeciło słońce, uspokoił się wiatr. Zimą na południu wyspy, gdy przychodzi kalima, temperatura może wzrosnąć z dwudziestu dwóch, trzech stopni Celsjusza do dwudziestu siedmiu, ośmiu, nawet trzydziestu.

Latem, gdy na wyspy dociera saharyjskie powietrze, może być i czterdzieści stopni. Upał jak w piekarniku.

W górach najzimniej

Jeśli marzycie o tym, żeby zimą wygrzać się w cieple, zdecydowanie nie polecam noclegów w górach Teneryfy, Gran Canarii, La Gomery i La Palmy. Mogą was tam spotkać przykre niespodzianki w postaci temperatur nawet poniżej dziesięciu stopni. Zimą trzymajcie się południowych wybrzeży. Na Lanzarote i Fuerteventurze też lepiej zatrzymać się w którejś z wypoczynkowych nadmorskich miejscowości, a nie we wnętrzu wysp. Latem wszędzie panują upały, w górach może jedynie nieco mniejsze.

Czy tu są pory roku?

Jeśli przyjmiemy, że za lato klimatyczne przyjmuje się okres w roku, kiedy średnie dobowe temperatury przekraczają piętnaście stopni Celsjusza, to faktycznie można stwierdzić, że na Wyspach Kanaryjskich panuje wieczne lato. Przy czym pomijam tu szczyt El Teide i inne górskie zakątki, bo to już zupełnie inna historia.

Zimą w kurortach Fuerteventury i Lanzarote, na południu Gran Canarii oraz Teneryfy możecie się spodziewać przeważnie temperatury 20-24 stopnie Celsjusza. Miejscami, na plaży, gdy akurat mocniej przygrzeje słońce nawet i do 28 stopni. Nie jest to jednak ten sam upał i skwar, jaki zastaniecie tu w lipcu, sierpniu czy we wrześniu. Niektórzy tę kanaryjską zimę nazywają latem, według innych to ciepła, przyjemna wiosna. O tym, czy 24 stopnie w styczniu na południu Teneryfy to lato, to już każdy musi sam dla siebie zdecydować.
Zdarzyć się może
jednak i brzydka pogoda, co na południu Gran Canarii i Teneryfy oznacza dziewiętnaście stopni oraz sporo wiatru. Według mnie to zdecydowanie za zimno na plażowanie, ale na przykład turyści ze Skandynawii mają inne zdanie.

Na Lanzarote i Fuerteventurze brzydka pogoda zimą to siedemnaście stopni, wiatr i silne zachmurzenie. Może się zdarzyć, że w ciągu całej zimy będzie taki jeden tydzień, a może jeden miesiąc. A może będzie gorąco przez cały czas. Przewidywanie tego jest jak próba odpowiedzi na pytanie, czy w Beskidach będzie śnieg na Boże Narodzenie. Przeważnie jest, no ale tak do końca to nie wiadomo.
Najchłodniejsze miesiące
na wyspach to styczeń i luty. Jeśli chodzi o pogodę, w marcu przeważnie lato rusza już pełną gębą i trwa mniej więcej do połowy listopada albo i do połowy grudnia. Astronomiczna wiosna jest bardziej wietrzna niż jesień. Sierpień to czas największych upałów. Kanaryjczycy powtarzają, że wrzesień i październik są najpiękniejsze, i panuje najlepsza pogoda.

Kiedy kąpać się w oceanie?
I oczywiście to nurtujące wszystkich pytanie, czy zimą można się kąpać w oceanie. Średnia temperatura wody latem wynosi
22 stopnie i 18 stopni zimą. Mnie osobiście zimowa kąpiel przywodzi na myśl letnie pluskanie w Bałtyku. I faktycznie średnie temperatur są podobne, na przykład w Gdańsku w lipcu to 18,5ºC, zaś w sierpniu 19,2°C.

Pamiętajcie oczywiście, że skoro średnia wynosi 18 stopni, to może się wam trafić zarówno cieplejsza jak i zimniejsza woda, akurat gdy wpadniecie na wakacje. Ja od początku grudnia do końca lutego przeważnie rezygnuję z morskich kąpieli, bo mi zimno. Ale znam osoby, które pływają w tym okresie i uważają, że temperatura wody jest optymalna. To już subiektywne odczucie i nie ma co tu dużo deliberować. Musicie to sprawdzić sami, na własnej skórze.

 

 

7 thoughts on “Pogoda na Wyspach Kanaryjskich, czyli czy tu naprawdę jest wieczne lato

   1. Ciekawe jest to ,że dopiero odkryłem twojego bloga teraz. Od dobrych kilku lat na wakacje przylatujemy na wyspy. Lanzarote ,dwa razy na fuercie ,ale od 5 lat latamy na gran canarie zawsze (playa del ingles) druga połowa września na dwa tygodnie i pogoda tak jak opisujesz idealna. Nie wieje zbyt mocno ,temperatura idealna i nie ma tłumu turystów. Nawet opis samego playa bardzo trafny .trochę tandetnie ,albo się kocha albo się nie lubi. Dla nas rodziców z dwójką dzieci pomimo wszystkich wad i tak to miejsce do ,którego wracamy co roku. Zostawiamy za sobą cały ten bałagan.

 1. hehe jak ktos mieszka w Norwegii tak jak ja i na Kanary wybiera sie tylko na tydzien to pogoda staje sie sprawa priorytetową hahaha 😀 super wpis, dziękuję za niego 🙂

 2. Z przyjemnością czytam Twego bloga. Przypadkiem trafiłem na północną-wschodnią część Teneryfy. Przepiękne miejsce na piesze wycieczki, biegi górskie,kąpiel. Widoki zapierają dech… trasy Benijo, Antaquera, Chamorga, El Pijaral, Taganana, Benijo. Mogę przesłać trasy GPS lub podać linki do traseo. Pozdrawiam Autorkę stronki…teraz plany do La Palmy 🙂 bo dzięki Tobie wiem jak się tam dostać.

 3. Hej 🙂
  W tamtym roku byłam w połowie lutego w Puerto de la Cruz na Teneryfie. Dla mnie, fanki kąpieli, woda była superowa!! Tak jak piszesz, nasz Bałtyk latem. Fakt, że fale potrafiły powalić, trzeba było bardzo uważać.
  Pojechałam też na plaże do Los Cristianos, na południu wyspy. Dla mnie było za ciepło i woda bez fal, na które mogłam godzinami gapić się w Puerto 🙂
  W tygodniowym pobycie, 2 dni z chmurkami, jeden całkowicie pochmurny z lekkim deszczem i reszta ze słoneczkiem. Dla mnie bomba. Nie spaliłam się przynajmniej na skwareczkę, he, he.
  Szkoda tylko , że nie mogłam wykąpać się w basenach z lawy Garachico. Ale i tak było to wspaniałe doświadczenie, lato w środku zimy.
  Fajnie, że trafiłam na Twojego bloga. Zawsze można coś podpytać lub doczytać.
  Pozdrawiam z pomorza gdańskiego
  Mariola

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.