Początek roku będzie później

Początek roku będzie później

Podczas ostatniego spotkania Polaków na Lanzarote Żona Lekarza opowiedziała nam historię:

Kilka lat temu, nie pamiętam dokładnie ile, rok szkolny zaczynał się w czwartek dziewiątego września. Mój Syn poszedł na inaugurację, jednak bardzo szybko wrócił do domu i mówi:
– Mamuś, szkoła jest zamknięta.
– Jak to zamknięta? – zdziwiłam się.
– No zamknięta. Tylko kartka wisi, że rozpoczęcie roku w poniedziałek. Bo nie opłaca się zaczynać roku w czwartek, skoro zaraz weekend, więc przełożyli na poniedziałek.
W poniedziałek mój Syn poszedł więc na inaugurację, ale znów wrócił bardzo szybko.
– Mamuś, szkoła jest zamknięta. Wisi tylko kartka, że w środę jest Matki Boskiej Wulkanicznej, dzień wolny, więc nie opłaca się zaczynać lekcji. Przenieśli początek roku na czwartek.
Ale w czwartek mój Syn stwierdził, że nie jest już taki głupi, żeby w ciemno do szkoły chodzić i sprawdził w internecie. Okazało się, że w czwartek nie opłaca się inaugurować nowego roku szkolnego, bo potem tylko piątek i zaraz weekend. Rozpoczęcie roku przeniesiono więc na poniedziałek.
Podczas pierwszej wywiadówki, ja jako rodzic bardzo zaangażowany w wychowanie mojego dziecka chciałam wypytać nauczycielkę, co w związku z tym opóźnieniem inauguracji roku szkolnego. Wcześniej oczywiście sobie przygotowałam jak to trzeba po hiszpańsku powiedzieć, sprawdziłam w słowniku, żeby słówka były odpowiednie, wszystko poprawne gramatycznie. Pytam więc nauczycielkę:
– Przez te zmiany rok szkolny zaczął się prawie dwa tygodnie później. Czy oni to będą jakoś odrabiać?
A ona mi na to, że nie rozumie. Myślę sobie, cholera coś pokręciłam z tym hiszpańskim, pewnie ten czasownik „odrabiać” źle powiedziałam, namieszałam z gramatyką. Pytam ją więc jeszcze raz, a ona odpowiada:
– Ja rozumiem dokładnie każde słowo, które pani mówi i sens zdania, ale nie wiem, o co chodzi – stwierdza.
– Wie pani – tłumaczę – bo jak w Polsce na przykład w piątek w szkole jest wolne, to się ten dzień w sobotę odrabia.
– No ale ta sobota jest później do odebrania w poniedziałek?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.