Piękne, niedoceniane

Piękne, niedoceniane

Nie wiem, czemu nie cieszą się taką popularnością. Rzadko zachwalane są w turystycznych folderach, a jeśli już, to raczej jako ciekawostka, którą można raz zobaczyć, nie zaś miejsce, do którego chciałoby się ciągle wracać. Mało kto śni o nich po nocach, ani we śnie, ani na jawie, nikt nie mówi, że są rajskie. Jawią się jako brzydsze, niechciane, gorsze wersje swoich blond sióstr, a przecież w niczym im nie ustępują. Mam do nich kompletną słabość. Plaże z czarnym piaskiem.

Playa Quemada na Lanzarote, Playa de Ajuy na Fuerteventurze, Playa Hoya del Pozo na Gran Canarii. Warto porzucić to stereotypowe myślenie, że jak plaża, to musi być złociutki piasek i lazur wody. Zajrzeć do miejsc nieoczywistych, niewymienianych w każdym spisie atrakcji turystycznych. Wpaść do lokalnego biura informacji turystycznej, zapytać na recepcji w hotelu, zagadać do kelnera w knajpie, właściciela sklepiku z pamiątkami. Tubylcy będą wiedzieć, najlepiej pokażą, gdzie ukryta jest jakaś czarna perełka. Na Wyspach Kanaryjskich takich plaż nie brakuje.

Jednak to mniejsze zainteresowanie ludzkie, którymi się cieszą, to na wpół zapomnienie, wychodzi im zdecydowanie na korzyść. Jest na nich luźniej, ciszej, zaś atmosfera o wiele bardziej lokalna.

Trzeba więc odkryć tę całą nieskończoną różnorodność kolorów, tekstur, odcieni, te ciągnące się kilometrami przestrzenie albo niewielkie, wciśnięte w skaliste wybrzeże zakątki. I smakować je niczym wytrawny koneser.


4 thoughts on “Piękne, niedoceniane

  1. Często z mężem pakowaliśmy do samochodu torbę z prowiantem, psa i zwiedzaliśmy po kolei właśnie takie małe, czarne, ukryte wśród skał plaże na Lanzarote. Super, zero ludzi. Trzeba było tylko pamiętać o przypływie, bo potem ciężko było się wydostać. Pozdrawiam serdecznie, już nie mogę się doczekać kiedy tam wrócę, tym razem na zawsze.

    1. Z tymi przypływami to na wszystkich plażach trzeba było uważać. Jak się zasnęło na chwilę, to później budziły. 🙂

  2. Uwielbiam Twoje wpisy, Twój barwny język pozwala na chwilę przenieść się w Te miejsca 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.