Pascal – wydawnictwo, które nie płaci

Pascal – wydawnictwo, które nie płaci

Dzisiaj nie będzie o wydmach, kanaryjskim charakterze, ani zachodach słońca nad oceanem. Dzisiaj będzie o znanym w Polsce i ponoć renomowanym wydawnictwie Pascal, które autorom przewodników nie płaci za wykonaną pracę. Jednym z tych autorów jestem ja.

Na przełomie marca i kwietnia tego roku odezwała się do mnie przedstawicielka wydawnictwa, proponując mi napisanie dwóch przewodników: po Fuerteventurze i Gran Canarii. Nie szukałam takiej pracy, nie kontaktowałam się z Pascalem, znaleźli mnie sami przez internet. Ustalenia trwały mniej więcej miesiąc, stanęło na tym, że zajmę się tylko Fuerteventurą, bo było mało czasu, termin oddania – 1 czerwca (później termin przesunięto na 8 czerwca). Wynagrodzenie – 4,5 tys. złotych brutto, płatne przelewem bankowym w terminie 45 dni od daty dostarczenia ostatniej części materiału. Na umowie widnieją podpisy prezesa zarządu wydawnictwa Pascal Sp. z o. o. i redaktor naczelnej, należącej także do zarządu wydawnictwa Pascal Sp. z o. o.

Miałam napisać większą część przewodnika oraz zredagować, uzupełnić i uaktualnić przesłane mi przez wydawnictwo materiały. Z końcem kwietnia zabrałam się do pracy. Niewiele ponad miesiąc na napisanie przewodnika to bardzo mało czasu. Dobrze, że znam wyspę jak własną kieszeń, mieszkałam tam, byłam na miejscu. Pod koniec maja spałam po trzy godziny na dobę, żeby skończyć w terminie. Moją pracę wykonałam bardzo dobrze. Do dziś nie dostałam pieniędzy. I nie wiem, kiedy przewodnik się ukaże.

Na umowie, którą przesłał mi Pascal, oprócz podpisów prezesa i redaktor naczelnej widnieje też nazwisko A. – osoba odpowiedzialna za kontakt między mną a wydawnictwem. Gdy już skończyłam pisanie i przyszedł czas na poprawki, przewodnikiem po Fuerteventurze zajmował się P. Od końca lipca, kiedy to powinnam dostać wynagrodzenie, zajmuję się wysyłaniem kolejnych maili do obu tych osób z pytaniem – kiedy wreszcie wydawnictwo Pascal wypłaci mi pieniądze. Odpowiedzi czasem przychodzą szybko, czasem po miesiącu i są różne: a to piszą mi, że już się kontaktują z działem rozliczeń, żeby sprawdzić czy wystawiono mi rachunek albo że poinformowali swoich szefów o zaległych płatnościach, albo nagle we wrześniu zdają sobie sprawę, że brakuje im mojego podpisu i muszę po raz kolejny wysyłać pocztą jeden z formularzy. Ostatnie dwa maile z 16 i 23 października, które wysłałam do A, pytając o moje pieniądze, pozostały bez odpowiedzi.

Odpowiedział mi natomiast P: Wiem, że jest Pani na liście do pilnych płatności. Jak tylko pojawią się środki na przelewy dla współpracowników to na pewno przelejmy pieniądze.” Zapytałam go, czy to jakiś żart. Przestudiowałam dokładnie umowę podpisaną z wydawnictwem i nie ma tam żadnej klauzuli typu – płacimy, jak akurat mamy kasę, a kiedy nie mamy, to nie płacimy – na umowie widnieją konkretne daty.

Zadzwoniłam do działu księgowości. Pani, która przedstawiła się jako H, potwierdziła, że jestem na liście oczekujących na płatności. Obiecała sprawdzić, kiedy wpłyną pieniądze. Nie oddzwoniła. Jest 2 listopada. Pieniędzy nie ma. Informacji nie ma.

Wpisałam w google hasło „Pascal nie płaci”. Wyskakuje forum z wpisami sięgającymi 2009 roku. Wszystkie o tym samym. O wydawnictwie Pascal, które nie płaci autorom za wykonaną pracę.

4 thoughts on “Pascal – wydawnictwo, które nie płaci

 1. Pomógł wpis przy wypłacie? Miałem kiedyś z nimi umowę, wypłacili kilka dni po terminie. A było to z 10. lat temu

 2. Dzień dobry,
  czy udało się już Pani wyszarpać od wydawnictwa swoje wynagrodzenie?
  Jest to dla mnie o tyle interesujące, że ktoś z moich bliskich znalazł się w analogicznym położeniu.
  Będę wdzięczny za informację
  serdecznie

 3. well, well, well….
  jestem dokladnie w tym samym polozeniu, mieszkam na Gomerze.
  Uaktualnialam zarowno Gomere, jak i El Hierro, za smieszne pieniadze, jak widze, w porownaniu do Twojego wynagrodzenia ( za obie wysepki 2500 zl), i tez od kilku m-cy jestem zwodzona, smieszne jest to, ze dzis mamy tezpoczatek listopada i wlasnie sie zdecydowalam “wygooglac” temat.
  I prosze! Te same nazwiska…
  Smutne.
  Coc pocieszajacy jest fakt, ze w koncu sie sprawa sfinalizowala, wiec jest jakas nadzieja dla mnie tez 🙂
  Pozdrawiam z La Gomery i zapraszam, moze kiedys mnie odwiedzisz?
  Ania Sobyra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.