Młodzi Hiszpanie zarabiają coraz mniej

Młodzi Hiszpanie zarabiają coraz mniej

Kryzys ekonomiczny w Hiszpanii najbardziej dotknął młodych. Zarabiają mniej niż ich równolatkowie dziesięć lat temu. W najgorszej sytuacji są osoby z niskim wykształceniem, ich wynagrodzenia są porównywalne do kwot, jakie zarabiali trzydziestolatkowie pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Jest źle i może być jeszcze gorzej – tak dziennik El País przedstawia wyniki badań przeprowadzonych przez Bank Hiszpanii.

Eksperci Banku przeanalizowali dane z ostatnich trzydziestu lat. Przyznają, że kryzys dotknął wszystkie grupy pracowników w kraju. Zarówno wykształceni, jak i niewykształceni mają niższe pensje niż dekadę temu. Najbardziej jednak ucierpieli młodzi, zaś wśród młodych ci, którzy nie ukończyli szkół.

Fot. pxhere

Na przykład, dochody osób urodzonych w 1987 roku, nieposiadających wykształcenia są o 20% niższe niż pracowników w podobnym wieku dziesięć lat temu. Problemem młodych oprócz malejących zarobków są także rosnące koszty wynajmu mieszkania, umowy śmieciowe, praca w niepełnym wymiarze godzin, duża rotacja pracowników w firmach.

Dlaczego to właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają skutki kryzysu? Eksperci Banku Hiszpanii jako przyczynę wskazują na hiszpańskie regulacje prawne. Im starszy stażem pracownik, tym trudniej go zwolnić i tym więcej odprawy trzeba mu wypłacić. Najprościej i najtaniej jest pozbyć się kogoś młodszego stażem i wiekiem. Prawo sankcjonuje te międzypokoleniowe nierówności. Ponadto, bezrobocie, które dotyka na samym początku kariery zawodowej, powoduje niższe zarobki podczas dalszej kariery zawodowej.

Jednak nie tylko kryzys oraz hiszpańskie prawo są winne tej sytuacji. Także i rozwój nowoczesnych technologii, globalizacja i robotyzacja powodują, że firmy w mniejszym stopniu potrzebują zatrudniać na stałe niektóre grupy pracowników, szczególnie tych wykonujących proste prace. Stąd też więcej umów na czas określony i w niepełnym wymiarze godzin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.