Maj, w którym wydarzyło się wszystko

Maj, w którym wydarzyło się wszystko

Szybko, żeby się wyrobić. Wstać rano, pobiec do pracy, ogarnąć zadania na ten czas, kiedy mnie nie będzie i już biec do domu. Wrzucić w pośpiechu rzeczy do plecaka, sprawdzić, czy okna pozamykane i pozdejmować rzeczy z balkonu, bo mógłby je porozwalać silny wiatr.

Wychodząc z mieszkania, zapomnieć kanapek, przypomnieć sobie o nich w jadącej na dół windzie. Wrócić z powrotem z myślą, że przecież nie można w tej podróży paść z głodu. Na lotnisku zrobić w myślach rachunek sumienia i wyznać sobie głęboko wszystkie niespakowane w pośpiechu części garderoby. Wtulić się w oparcie na swoim siedzeniu przy przejściu, zanurzyć w prozie Stasiuka i tylko od czasu do czasu zerkać ukradkiem na lekturę sąsiada, który siedzi po skosie, po drugiej stronie przejścia. Wypatrzyć tytuł jego książki, który brzmi Desconectar para reconectar, czyli Rozłączyć aby znów przyłączyć i zafrapować się, o czym to może być ta lektura. W Barcelonie zmienić terminal, ogarnąć zakupy brakującej odzieży i wsiąść w kolejny samolot.

Jest pięknie. Jest wiosna. Jest zielono. Jest czas, żeby zobaczyć ten polski, zielony maj i spędzać długie godziny nad oceanem. Dużo pracy, krótka podróż, czekanie na lotniskach, na autobus łączący terminale. Skrzynka mailowa puchnie od wiadomości, znajdę wreszcie dłuższą chwilę, by na wszystkie odpowiedzieć, tymczasem cieszę się, że w tym wszystkim nie zgubiłam się gdzieś po drodze i nie zaplątałam we własne sznurówki.

Spotyka się dużo ludzi, także tych dawno niewidzianych. Nie ma czasu posprzątać, ale kto by się tym przejmował. I tylko przed wizytą przyjaciół udaje się ogarnąć mieszkanie.

Dużo się dzieje, naprawdę dużo się dzieje. Jednego dnia jestem na weselu i cieszę się niezmiernie szczęściem państwa młodych. Cztery dni później dowiaduję się o śmierci kogoś, kogo swego czasu dobrze znałam. Próbuję to sobie jakoś poskładać. Czekam, aż opublikowana zostanie jej książka.

Aneta Żukowska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.