Kwarantanna w Hiszpanii. Jeszcze minimum przez miesiąc

Kwarantanna w Hiszpanii. Jeszcze minimum przez miesiąc

Hiszpański premier Pedro Sánchez ma nowy pomysł. Chce przedłużyć stan alarmowy w kraju, a tym samym możliwość utrzymywania obostrzeń kwarantanny, o cały miesiąc. Do tej pory stan alarmowy przedłużany był co piętnaście dni. Premier szuka politycznych sprzymierzeńców dla swojej idei, bo, aby stała się rzeczywistością, musi ją jeszcze przegłosować Kongres Deputowanych, czyli jedna z izb hiszpańskiego parlamentu.

Obecnie stan alarmowy obowiązuje do 24 maja i to właśnie po tej dacie miałby zostać przedłużony o kolejny miesiąc. Dobra wiadomość jest taka, że w założeniach miałoby to być już ostatnie przedłużenie i z końcem czerwca mamy wrócić do w miarę normalnego funkcjonowania. Z cyklu dobrych wieści wokół koronawirusa jest też ta, że od poniedziałku 18 maja trzy z Wysp Kanaryjskich, La Gomera, El Hierro oraz La Graciosa wejdą w drugi etap znoszenia kwarantanny i kolejne restrykcje będą łagodzone. Pozostałe wyspy, Gran Canaria, Teneryfa, La Palma, Fuerteventura i Lanzarote mają wejść w tę drugą fazę w poniedziałek 25 maja. Póki co więc uprawiamy sporty, możemy pójść do barowych ogródków i tarasów oraz umówić się do fryzjera.

Pierwsze otwarte bary w Las Palmas

Wielką niewiadomą, która wzbudza sporo emocji i stanowi nieskończone pole do domysłów, pomysłów oraz tworzenia teorii spiskowych, jest kwestia turystyki. Kiedy ruszy, kiedy otworzą hotele, kiedy obcokrajowcy będą mogli przylecieć na wakacje i nie będą musieli przechodzić dwutygodniowej obowiązkowej kwarantanny. Nie ma jeszcze żadnych oficjalnych ani potwierdzonych decyzji, by branża miała działać już w lipcu, ale nie ma też żadnych informacji, że działać nie będzie. Póki co hiszpański rząd określa ściśle, które lotniska i porty będą mogły przyjmować ruch spoza kraju do 24 maja. Wśród lotnisk będą to Madryt-Barajas, Barcelona-El Prat, Málaga-Costa del Sol, Palma de Mallorca na Balearach, lotnisko na Gran Canarii oraz po dyskusjach między władzami kanaryjskimi a rządem centralnym także lotnisko na południu Teneryfy.

Po przebytych dziewięciu tygodniach kwarantanny możemy się spodziewać mniej więcej pięciu kolejnych. Życzę wam i sobie dużej porcji cierpliwości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.