Koniec kwarantanny na horyzoncie

Koniec kwarantanny na horyzoncie

Nie mogę wyrazić, jak wielką nadzieję wzbudziły we mnie słowa hiszpańskiego premiera, który w minioną sobotę stwierdził, że jeśli statystyki zarażeń koronawirusem będą spadać, to od drugiego maja będzie można wyjść na spacer i uprawiać sport na zewnątrz. Po ponad czterdziestu dniach restrykcyjnej kwarantanny pójście na spacer i przejście kilku kilometrów wydaje mi się większą przygodą niż podróż do Nowego Jorku, do którego miałam się wybrać w maju. Przebieram nogami, mam gdzieś Nowy Jork, chcę wyjść na zewnątrz dalej niż do supermarketu. Drugi maj będzie przecież już w tym tygodniu. Ta spacerowa obietnica premiera wciąż nie jest potwierdzona, musi ją jeszcze zaakceptować ministerstwo zdrowia.

Wczoraj po raz pierwszy na spacer mogły wyjść dzieci. Jeszcze nigdy nie wzruszył mnie tak bardzo widok maluchów przemierzających deptak przy plaży Las Canteras na swoich hulajnogach i rowerkach. Wydawało się, że życie wraca do normy.

Kanaryjska niedziela wreszcie przypominała niedzielę z jej nieodłącznym elementem krajobrazu – spacerującymi rodzinami. Ludzie zatrzymywali się, by pogawędzić ze sobą, choć oczywiście, zachowując pewną odległość i bez tych typowych hiszpańskich uścisków oraz buziaczków. Niektórzy z maseczkami na twarzach, jakkolwiek te nie są obowiązkowe.

Sprawdzanie wiadomości staje się ostatnio zadaniem coraz bardziej męczącym. Im dłużej siedzimy zamknięci, tym więcej gazet i portali co rusz publikuje kolejne informacje, jak, gdzie i kiedy skończy się kwarantanna. Póki co dramatycznie mało z tych informacji się potwierdza, opierają się bowiem na jakimś zdaniu wypowiedzianym przez jakiegoś polityka albo konferencji prasowej. Dziennikarze wyłapują takie pojedyncze zdania i tworzą z nich wszechświat. Sprawdzam więc wystąpienia premiera, ale i on z czasem zmienia decyzje pod wypływem opinii epidemiologów czy innych rozmaitych nacisków.

Jakie są obecnie potwierdzone wiadomości? Dzisiaj analizowane są propozycje znoszenia kwarantanny przedstawione rządowi przez poszczególne regiony. Ministrowie zdrowia i spraw wewnętrznych prezentują uaktualnione statystyki. Jutro, czyli we wtorek 28 kwietnia Rada Ministrów ma zatwierdzić plan znoszenia kwarantanny. Restrykcje mają być stopniowo łagodzone przez cały maj, a cały proces może się przeciągnąć aż na czerwiec. Ale jednocześnie minister zdrowia mówi, że nie ma jeszcze żadnych konkretnych konkretnych dat ani terminów.

Czekam z utęsknieniem na ten pierwszy spacer.

4 thoughts on “Koniec kwarantanny na horyzoncie

  1. Swiatełko w tunelu 🙂

    …. a jesli chodzi o NY, to masz racje, tez mam gdzies.
    Bylem tam paredziesiat razy… i jesli cos zapomnialem, to sobie mogą wziac 🙂
    NIGdY WieCEJ!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.