Kalima w odwrocie

Kalima w odwrocie

Kalima powoli ustępuje. Ciągle wieje jeszcze wschodni i południowo-wschodni wiatr, który przynosi ze sobą pustynny kurz z Afryki, a za oknem zamiast oceanu widzę gęstą mgłę pyłu, ale powietrze nie jest już tak dramatycznie zanieczyszczone. Według prognoz pogody jutro kalima powinna pójść sobie precz. W ciągu nocy wiatr ma stopniowo zmieniać kierunek, wrócą do nas pasaty, niosąc masy świeżego powietrza znad Atlantyku.

Ulice Las Palmas pełne kurzu, ale widoczność już coraz lepsza

To, że na Wyspy Kanaryjskie dociera czasem saharyjski pył i piasek, to żadna nowość. W miniony weekend mieszkańców archipelagu zaskoczyły jednak rozmiary burzy piaskowej, która dotarła na wyspy. Tak silnej kalimy nie było tu od 2002 roku. Wszystko, ale to dosłownie wszystko zostało pokryte gęstą warstwą kurzu. Nie było widać nieba, linii horyzontu, miejscami widoczność spadała nawet do czterystu metrów. Stan powietrza był fatalny, według pomiarów World Air Quality nawet w Pekinie, najbardziej zanieczyszczonym mieście świata oddychało się lepiej niż w Las Palmas i Santa Cruz. Razem z wiatrem z pustyni na wyspy dotarła także szarańcza. Na szczęście nie masowo, dostrzeżono raczej pojedyncze osobniki.

Na Gran Canarii i Teneryfie wybuchały pożary, a silny, suchy wiatr utrudniał skuteczne ich gaszenie. Niektóre drogi zostały zamknięte dla ruchu. Zawieszono działalność na lotniskach, samoloty nie mogły startować, ani lądować w gęstej piaszczystej chmurze. W niedzielę na całym archipelagu 745 lotów zostało odwołanych, zaś 84 odesłanych na inne lotniska. W Los Cristianos na Teneryfie prom przewoźnika Fred Olsen, wypływając z portu, został zepchnięty w bok przez silny wiatr i uderzył w zacumowany prom linii Armas. Na szczęście było to tylko zadraśnięcie i Fred Olsen mógł dalej kontynuować podróż. W niedzielę wieczorem ruch morski został jednak całkowicie zamknięty.

Silny wiatr, wiejący z prędkością do 120 kilometrów na godzinę (niektóre media podają, że aż do 160 km/h) narobił szkód w wielu miejscach, na przykład połamał i powyrywał drzewa, tablice oraz znaki drogowe, zerwał dachy z pawilonów i ogródków restauracji. Odwołane zostały liczne imprezy karnawałowe.

Poniedziałkowe lekcje także zostały odwołane, zamknięto szkoły i centra edukacyjne. Za to lotniska powoli zaczynają funkcjonować. Władze portów lotniczych informują, że każdy kto dzisiaj ma podróżować samolotem powinien się skontaktować ze swoim przewoźnikiem i dowiedzieć, czy jego lot nie zostanie przesunięty w czasie.

Saharyjska burza piaskowa nad Las Palmas na Gran Canarii

Na dzisiaj spodziewane są opady deszczu, w niektórych miejscach archipelagu już nieco popadało. Jest gorąco. Temperatury sięgają trzydziestu stopni.

Za oknem, w ścianie pyłu zaczynam dostrzegać ocean. Kurz i piasek powoli opadają, wzrasta widoczność. Mieszkańcy archipelagu i turyści z radością pożegnają kalimę.

A tak jeszcze było w trakcie weekendu:

A tu zajrzyjcie, żeby się dowiedzieć wszystkiego co trzeba wiedzieć o pogodzie na Wyspach Kanaryjskich :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.