Gran Canaria już bez ognia, ale nadal zagrożona pożarami

Gran Canaria już bez ognia, ale nadal zagrożona pożarami

Po długiej, ponad tygodniowej walce z ogniem mieszkańcy Gran Canarii wreszcie usłyszeli dobre wieści. Udało się opanować pożar, który trawił wyspę nieprzerwanie od siedemnastego sierpnia. Strażakom niespodziewanie przyszła w sukurs pogoda, w niedzielę nad północną częścią wyspy spadł deszcz. Mimo to na Gran Canarii jak i pozostałych Wyspach Kanaryjskich od poniedziałku znów ogłoszono zagrożenie pożarowe ze względu na wysokie temperatury.

W sumie w tym miesiącu wybuchły aż trzy pożary na Gran Canarii. Wyspa zmaga się z ogniem od dziesiątego sierpnia. W walce z żywiołem brali udział strażacy, wojsko, lokalna policja. W akcji wykorzystano helikoptery oraz sprowadzone specjalnie z Hiszpanii kontynentalnej wodnosamoloty pożarnicze. Dym był widoczny z wielu miejsc na wyspie oraz z sąsiedniej Teneryfy.

Sosny kanaryjskie w parku Tamadaba. Spłonęło tu ponad 3 tys. 200 hektarów, 42 procent powierzchni całego rezerwatu. *

Jeśli jesteście na Gran Canarii, nie ruszajcie w góry. Lokalne władze przypominają turystom, jak postępować w czasie zagrożenia pożarowego (wybrałam tylko zalecenia przydatne dla turystów, pomijam te dla mieszkańców):

Nie wyrzucaj, ani nie zostawiaj żadnych śmieci w górach, szczególnie zapałek, niedopałków papierosów, szkła.

Biwakuj tylko na terenach wyznaczonych. Ponadto, pamiętaj, że zawsze należy wystąpić o pozwolenie na biwakowanie. Dzięki zawczasu temu dowiesz się, które obszary należy bezzwłocznie opuścić w wypadku pożaru.

Ogień w górach można rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach rekreacyjnych, na specjalnie przygotowanych paleniskach. Nie zapomnij ugasić ognia, zanim ruszysz w dalszą trasę.

W czasie zagrożenia pożarowego, nie chodź w góry, jeśli nie znasz dobrze terenu, szlaków i alternatywnych tras. Staraj się poruszać tylko w terenie, z którego roztacza się dobra widoczność.

Jeśli wykryjesz pożar lub dym, który świadczy o pożarze, zadzwoń natychmiast na numer 112. Postaraj się jak najdokładniej podać swoje położenie. Pozostań w bezpiecznym miejscu.

Jeśli znajdziesz się w miejscu otoczonym przez ogień, postaraj się dotrzeć na teren już wypalony, oddalając się od pożaru. Poruszaj się w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru.

Nigdy nie zostawaj w wyższych partiach gór, ani nie uciekaj pod górę. Ogień może się rozprzestrzeniać pod górę siedemnaście razy szybciej niż ty.

Jeśli robi się niebezpiecznie, połóż się na ziemi i staraj się oddychać poprzez zmoczony materiał. Nigdy nie próbuj uciekać drogą zajętą przez ogień lub ściany dymu.

Podczas pożaru obowiązuje absolutny zakaz zbliżania się do terenu zajętego przez ogień.

*O skutkach pożarów poczytajcie tutaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.