Gorąco

Gorąco

Gorąco, upalnie, ukrop, kalima zmieszana z chmurami, a jeszcze zapowiadają deszcze. Na innych wyspach, na przykład na Gran Canarii już popadało. Teraz na Fuerteventurze w powietrzu unosi się dziwna niby-mgła. Suchy pył z Sahary związał się z wilgocią znad oceanu, horyzont się rozmywa, rozmywają się szczyty wulkanów. Przez cały dzień gorąco jak w piekle, wieczorem wreszcie upał lekko zelżał. Tuż przed dziewiętnastą wieczorem jest około trzydziestu stopni. I to już chłodno jest. Mózg się stapia, ciało się stapia, od tego gorąca ogrania jakaś ogromna senność, somnambuliczny stan.

To taki moment jak w Polsce podczas wielkich upałów, które przeradzają się w burzę. Tuż przed, tuż przed burzą zmienia się powietrze, zmienia się zapach powietrza. Ten moment, gdy wszyscy wzdychają, nich wreszcie grzmotnie, niech zacznie, niech ochłodzi. Ale marne szanse, że na Fuerteventurze grzmotnie. Marne szanse na strugi deszczu. A już tym bardziej w sierpniu.

W El Cotillo, na północno-zachodnim krańcu Fuerteventury życie toczy się dziś przy oceanie, zwrócone jest w stronę oceanu. Kto zdrów i przy zdrowych zmysłach, każdy ma ochotę się zamoczyć, popływać. Drugie miejsce, gdzie ściągają ludzie, to knajpy. W całym miasteczku jest ich zaledwie kilka. El Cotillo jest jeszcze niezepsute przez masowy przemysł turystyczny, ciągle jeszcze docierają tu ci, którzy chcą tu przyjechać, a nie ci, których przysłał tutaj rezydent, mówiąc, że to punkt obowiązkowy. Jest sennie, spokojnie. Z położonej tuż przy oceanie restauracji Aguayre dociera niewielki gwar głosów. Sennie.

Władzie kanaryjskie wydały ostrzeżenie przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Te niesprzyjające warunki to deszcz. Tu zawsze przed deszczem wydaje się ostrzeżenia, jak w Polsce przed wielką śnieżycą. Władze archipelagu przypominają, żeby w razie czego dzwonić na 112. Na Gran Canarii popadało, na Lanzarote też spadło kilka kropli. Może tutaj, w El Cotillo też wreszcie grzmotnie.

2 thoughts on “Gorąco

  1. Nie narzekaj :)…takie upaly chyba nie trwaja tam dlugo, a za to przez reszte roku masz przyjemnie cieplo…pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.