Filozofom dziękujemy

Filozofom dziękujemy

Jak się gdzieś chce mieszkać, dobrze jest znaleźć pracę. Generalnie praca jest potrzebna, na przykład po to, żeby płacić rachunki, kupować coś do jedzenia, w coś się ubrać itp. Te same zasady panują też niestety na Wyspach Kanaryjskich, choćby i się chciało żyć samym słońcem, plażą i faktem, że się jest w raju, a wulkany są piękne.

Ja wylądowałam na Lanzarote pod koniec czerwca 2012 roku, no i musiałam znaleźć pracę. Wyspa ma około 800 kilometrów kwadratowych, 114 tys. mieszkańców, trzy ośrodki turystyczne i oczywiście wszystko się kręci wokół turystyki. Przemysł? Biznes? No, proszę państwa, gdzieżby!

Przyleciałam, nie znając hiszpańskiego, już widzę, jak czytając to uśmiechacie się pod nosem, z odpowiednim komentarzem – „dosyć głupio” albo „odważnie”. Przyleciałam nie znając hiszpańskiego, za to z doświadczeniem – w Polsce pracowałam w regionalnej gazecie. Umiem świetnie redagować i pisać, tyle że, upsss, po polsku, a jesteśmy w Hiszpanii.

Ale, ale jestem też wykształcona, po studiach – polonistyce. Przeczytałam całego Gombrowicza i znam Trylogię! Tak już teraz możecie śmiać się w głos, polonistyka, nie jest najgorzej mogłaby to przecież być socjologia. Albo filozofia. Albo, nie daj Boże, etnologia! Wyobraźcie sobie minę właściciela knajpy położonej przy plaży, do której przychodzi brytyjska niższa klasa średnia, żeby napić się piwa i obejrzeć mecz, gdy takiemu właścicielowi wręcza swoje CV filozof z Polski. Ja filozofem nie jestem za to mam po tej polonistyce fest specjalizację – komparatystykę. Prawda że przydatne? Otwiera każde drzwi, wszyscy właściciele sklepików z chińskimi pamiątkami od razu chcą mnie zatrudnić.

Tak więc zaczęłam szukać pracy, bo przecież młody, energiczny wszędzie sobie poradzi. Ogłoszenia w Internecie, CV, listy motywacyjne po hiszpańsku. Owszem nawet przychodziły odpowiedzi od pracodawców. Na przykład z centrum aloesowego, tylko że trzeba było mieć swoje auto. Albo z jakiejś firmy, która organizuje imprezy dla turystów. Te imprezy połączone są z prezentacją ubrań, taki mini pokaz mody, tyle że później na miejscu te ubrania się sprzedaje. Szukają zatem takiej modelko-sprzedawczyni. Świetnie, to mogłabym robić, byłam żywo zainteresowana tą firmą, a firma mną. Wymieniłam sporo maili z pewną panią z firmy, do czasu aż napisała, że prezentowana odzież to bikini, tylko dolna część, bez stanika, a prezentacje odbywają się w basenie.

Wtedy zainterweniowali Hiszpanie.

– Źle szukasz – mówią. – Tutaj przez Internet nie działa, bo nie zamieszcza się ogłoszeń w sieci. Musisz zacząć roznosić CV.

Tak też zrobiłam. Ruszyłam w peregrynację po Costa Teguise. Tu hotel, tam wypożyczalnia samochodów, obok biuro sprzedaży wycieczek, a przy nim sklep z pamiątkami – kubki z wielbłądem made in China. Moim łamanym hiszpańskim powtarzałam: dzień dobry, czy można zostawić CV? Latem 2012 roku wszyscy Hiszpanie i nie-Hiszpanie przekonani byli, że żyjemy w kryzysie najgorszym z najgorszych.

– Oj, ciężko. Tracimy pieniądze – wzdychała właścicielka małej rodzinnej wypożyczalni samochodów. Poopowiadała jeszcze, że ona tu na wyspie urodzona, tylko w głębi, nie ma wybrzeżu, dwójkę dzieci ma i całe życie tutaj, z tym, że w różnych miejscach, długo na przykład w Arrecife mieszkała.

– Coraz gorzej. Klientów nie ma. Pieniędzy nie ma. Jak tak dalej pójdzie, to będziemy musieli zamknąć – żaliła się właścicielka sklepiku z biżuterią.

– Po co ty tu przyjechałaś? Wyjedź z tej wyspy. Pracy ci tu nie damy, widzisz, że tu ruchu nie ma – mówiła Ukrainka, pokazując zza biurka na wypożyczalnię rowerów, w której właśnie siedziałyśmy, głęboko nieszczęśliwa, że musiała tu być. A musiała, bo jej mężczyzna, Brytyjczyk, postanowił porzucić swoją brytyjską ojczyznę i prowadzić interesy na Lanzarote. Tak więc ona, w Wielkiej Brytanii pracująca w firmie, która handlowała materiałami medycznymi, tutaj wypożyczała rowery nieprzychodzącym klientom.

– A tam dobrze zarabiałam, bo wiesz, ja po rosyjsku mówię, przyjaciele tam są, ech. Wyjedź stąd, ja ci mówię, sama też najchętniej bym wyjechała – żaliła się.

Po kilku dniach roznoszenia CV pracy nie dostałam, ale wiedziałam już, że Lanzarote i pozostałe Wyspy Kanaryjskie to najbiedniejszy i najbardziej nieszczęśliwy archipelag pod słońcem. Kryzys pożarł wszystko, gdzieś na świecie jest lepiej, jest wspaniale, ale ta cała Hiszpania biedna jak mysz kościelna. Po tym wszystkim można już było tylko usiąść i płakać. I tak też zrobiłam, w Arrecife, nad brzegiem oceanu.

8 thoughts on “Filozofom dziękujemy

 1. Odnosnie pracy i zycia na Wyspach Kanaryjskich.Wczoraj ogladalam reportaz zrobiony przez niemiecka telewizje WDR pt: Die Kanaren,Inseln der Arbeitslosen, czyli Wyspy Bezrobocia.Bardzo bylam zaskoczona, gdyz nie wiedzialam, ze Na Wyspach Kanaryjskich prawie polowa ludnosci zyje w ubostwie.Pokojowki w hotelach pracuja po 12h na dobe, kobiety w ciazy sa zwalniane z pracy przed piatym miesiacem( od piatego miesiaca jest okres ochronny), mlodzi ludzie spia w samochodach, bo nie stac ich na wynajecie mieszkania.Mieszkania sa glownie na wynajem dla turystow, bo wlascicielom bardziej sie to oplaca.To tylko niektore przyklady. Polecam obejrzec ten reportaz, jezeli ktos zna j.niemiecki ew.hiszpanski.

  1. Hm, nie wydaje mi się, by był to realny obraz. Raczej mocno przesadzony. Owszem, bezrobocie jest duże i zdarzają się nadużycia ze strony pracodawców, jak wszędzie. Połowa ludności żyje w ubóstwie? Według jakich kryteriów? Nie znam hotelu, w którym pokojówki pracują więcej niż 8 godzin dziennie. Pewnie takie przypadki się kiedyś gdzieś zdarzyły, ale nie jest to bynajmniej normą.
   Młodzi śpią w samochodach, jak jadą na piknik albo nocować przy plaży. W ramach rozrywki.
   Owszem, na Gran Canarii są na przykład ludzie, którzy pomieszkują w jaskiniach. Ale raczej z własnej woli, bo sporo tu hipisów.
   Generalnie na wyspach, jak i wszędzie, też jest i bieda. Ale media zdecydowanie lubią przesadzać. 🙂

 2. Tak, zgadzam sie, media czesto lubia przesadzac i manipulowac, dlatego bylam bardzo zaskoczona.Prosze po prostu obejrzec reportaz WDR pt: Die Kanaren-Inseln der Arbeitslosen.Film jest z 10.01.2018 i znajduje sie w Mediathek.Nie wiem jakie kryteria brane byly pod uwage, napisalam tylko. o tym o czym uslyszalam i co zobaczylam. W tym filmie wypowiadaja sie konkretne osoby.Najgorzej jest podobno na La Gomera, gdzie wiekszosc mieszkancow stanowia starsi ludzie, bo mlodzi wyjechali z wyspy w poszukiwaniu pracy.Moze obraz biedy jest lekko przesadzony, ale nie wydaje mi sie aby byl nieprawdziwy,no bo w jakim celu? Tak czy inaczej Wyspy Kanaryjskie sa pieknym miejscem, ale rajem na pewno nie sa, gdyz raj na ziemi po prostu nie istnieje ,niestety 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.