Feliz Navidad

Feliz Navidad

Z okazji świąt powinnam pójść na plażę, machnąć sobie zdjęcie w bikini plus czapka Mikołaja, w pełnym słońcu, z drinkiem z palemką, wstawić wam to zdjęcie i napisać coś w stylu: gorące życzenia ze słonecznych wysp. Tyle że jest cholernie zimno. Za nic w świecie nie da się teraz posiedzieć na plaży w kostiumie kąpielowym. Jest poniżej 20 stopni Celsjusza, a tutaj, gdy temperatura spada poniżej 20, jest jak na Syberii. Nie będę nikogo przekonywać co do tego, jak okropne jest to uczucie zimna, jak głęboko to zimno wchodzi pod skórę i dociera aż do kości, bo i tak nie uwierzycie, i będzie kręcić głowami z politowaniem, mówiąc do siebie, co ona bredzi.

Nie ma też słońca, więc słoneczne selfie świąteczne odpada. Wieje potwornie silny wiatr, na plażę to w ogóle nie chce się teraz zaglądać. Może jakieś zdjęcie z pięknym krajobrazem, ale właśnie przyszła kalima, czyli wiatr z Sahary przynosi masę kurzu i pyłu. Wygląda to jak brązowa mgła i za dużo generalnie nie widać, jak to we mgle bywa. Krajobrazu nie będzie.

Była też opcja, by wstawić wam jakiegoś radosnego i wypoczętego turystę. Ale akurat dzisiaj jeden z Polaków zaprezentował mi nieświeżą, zabrudzoną dość, zmaltretowaną stopę z odciskiem, prosząc mnie o medyczną poradę. Specjalnie zdjął skarpetkę, by swój problem przedstawić i jako żywo – nie zmyślam – stopy te w owych skarpetkach były klasycznie odziane w sandały. Pomyślałam, że stopa nie prezentowałaby się najlepiej na zdjęciu, więc i ten pomysł upadł.

Co wam będę opowiadać, na wyspach jak i w Polsce – no dobrze, prawie jak w Polsce – może być różnie z pogodą, a ludzie też mogą różne problemy przedstawiać. Choć nie ma śniegu, wina grzanego, ani Kevina w telewizji, a na kolację wigilijną są owoce morza zamiast barszczu, cała reszta jest jednak dosyć podobna. Wszyscy szukają prezentów, składają sobie życzenia, palmy pełne są lampek i świecidełek, i zewsząd, czy to na murach, czy przy drzwiach, dyndają powieszone Mikołaje.

Człowiek nie ma więc takiej nostalgii, że do ojczyzny na święta nie pojechał. A skoro pogoda nie taka, to nawet, tak jak w Polsce ponarzekać sobie można. Od razu lepiej. Zatem dla wszystkich, którzy święta obchodzą i dla tych, którzy ich nie obchodzą, wszystkiego najlepszego!

One thought on “Feliz Navidad

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.