Dziennikarze znoszą kwarantannę, ale rząd ma inne zdanie

Dziennikarze znoszą kwarantannę, ale rząd ma inne zdanie

Ludzie są już zmęczeni ciągłym, przymusowym siedzeniem w domu. Z wielką nadzieją podchwytują więc wszelkie sygnały i wieści świadczące o tym, jakoby kwarantanna na Wyspach Kanaryjskich miała się zakończyć wcześniej niż w pozostałych częściach Hiszpanii. Faktycznie na archipelagu nie ma aż tylu zachorowań co na lądzie stałym i sytuacja wydaje się być w miarę opanowania. Co raz to ktoś podsyła więc link do jakiegoś artykułu, który zapowiada poluzowanie obostrzeń. Każdy gdzieś słyszał, jak ktoś mu powiedział, że wkrótce będzie można wychodzić na plaże, itp. Fakty są jednak takie, że póki co będziemy w zamknięciu do dwudziestego szóstego kwietnia a może i do dwunastego maja. Zniesienie kwarantanny może zostać ogłoszone tylko przez rząd centralny w Madrycie. Kanaryjskie władze, wszelkiej maści eksperci i dziennikarze nie mają nic do gadania.

Ostatnie poruszenie wywołał ten artykuł, który zapowiada, że rząd już w przyszłym tygodniu będzie stopniowo znosić kwarantannę na wyspach. Dziennikarze portalu mieli jakoby dotrzeć do planu ministerstwa zdrowia, w którym zapisano, że na archipelagu będą testowane rozwiązania, które mogłyby być później zastosowane w całej Hiszpanii.

Plaża i deptak Las Canteras w Las Palmas na Gran Canarii w czasie kwarantanny

Artykuł nie przedstawia żadnych konkretnych informacji i nie jest poparty żadnym wiarygodnym źródłem. Nie cytuje żadnego polityka, który miałby realny wpływ na sytuację w kraju, zresztą nikogo nie cytuje. Z jednej strony w tekście jest napisane, że władze nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego wcześniejszego wprowadzania zmian na archipelagu, z drugiej strony tytuł artykułu Rząd zacznie znosić zamknięcie na Wyspach Kanaryjskich w przyszłym tygodniu wyraźnie sugeruje, że decyzja jest już podjęta i zostanie wprowadzona w życie. Ten tekst to doskonały przykład do omawiania dziennikarskich błędów. Jego pobieżna i niezgłębiona lektura może faktycznie wprowadzić w błąd. Te doniesienia zostały już zdementowane przez władze kanaryjskie. Póki co nie będzie żadnego wcześniejszego poluzowania zasad zamknięcia na wyspach.

Jak więc nie pogubić się w tym gąszczu doniesień i rozmaitych, często nieprawdziwych informacji? Pamiętajcie, że w czasie obowiązywania stanu alarmowego w państwie autonomia regionów jest zawieszona i wszelkie decyzje podejmowane są przez rząd w Madrycie. Polecam wam śledzić komunikaty rządowe oraz wystąpienia premiera. Zniesienie kwarantanny na pewno zostanie poprzedzone oficjalną informacją we wszystkich mediach krajowych i regionalnych. Jeśli więc nie jesteście przekonani co do informacji na danym portalu, sprawdźcie inne źródła. Koniec końców wszelkie obowiązujące zmiany może ogłosić tylko premier Pedro Sanchez w oficjalnym wystąpieniu. Cała reszta to tylko ciekawostki, domysły i spekulacje. Jeden ze sposobów na zabicie nudy podczas kwarantanny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.