Dlaczego warto pojechać do Gruzji

Dlaczego warto pojechać do Gruzji

Czy warto? Nad tym pytaniem nie ma się co zastanawiać, odpowiedź jest oczywista i brzmi: tak! A dlaczego warto?

Jest wyjątkowo piękna!

Gruzja to niezwykle przepiękny i zróżnicowany kraj. Są tu góry, niziny, miejsca historyczne, morskie wybrzeże, region winnic. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, hasania na łonie natury, zapierających dech w piersiach widoków, amatorów biwakowania i łażenia z plecakiem. Ale i bardziej wymagający turyści, jeśli chodzi o bazę noclegową, znajdą tu coś dla siebie.

Co trzeba zobaczyć? Kaukaz z jego spektakularnymi krajobrazami i ze słynną gruzińską drogą wojenną – bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych górskich tras na planecie Ziemia. Kaukaz w całej swojej różnorodności, czy to podziwiany w wioskach regionu Swanetia, gdzie niemal przy każdym domu stoją charakterystyczne baszty obronne, czy oglądany sprzed wrót klasztoru Cminda Sameba, skąd wyrusza się by zdobyć górę Kazbek.

Wędrówki po Kaukazie

Słynne Batumi, które choć nieco rozczarowuje, gdy odkrywa się, że nie ma już tu emblematycznych herbacianych pól, to jednak w pełni wynagradza, gdy podziwia się widok na Morze Czarne z pobliskiego Ogrodu Botanicznego położonego na urwistym brzegu. Albo podziwia panoramę miasta z nowoczesnej wieży widokowej.

Stolica Tbilisi, gdzie kolejką linową wyjeżdża się na wzgórze, z którego widać miasto jak na dłoni.

Usiana winoroślami Kachetia i jej malownicze wzgórza, ogrody, w cieniu których można zasiąść i skosztować gruzińskiego wina.

Zwiedzać, zwiedzać, zwiedzać

Jeśli lubicie spędzać czas, zwiedzając, w Gruzji będziecie mieć niezliczoną liczbę miejsc do odwiedzenia. Na przykład skalne miasto Uplisciche, które przed wiekami stanowiło ważny ośrodek miejski. Albo położona około sześćdziesiąt kilometrów od Tbilisi twierdza Ananuri z przełomu XVI i XVII wieku.

Na miłośników nowszej historii czeka muzeum jednego z największych dyktatorów i tyranów w dziejach ludzkości, Józefa Stalina. To właśnie w gruzińskim mieście Gori przyszedł na świat i dorastał radziecki przywódca. Dzieje trudnej gruzińskiej historii można poznać na przykład w Muzeum Okupacji Radzieckiej w Tbilisi.

Zabytkowe domy w Tbilisi

Sport i aktywny wypoczynek

Gruzja to kraj dla tych, którzy lubią chodzić po górach, jeździć na nartach, przemierzać konno górskie zbocza. Trekking, wędrówki, aktywność na łonie natury. No może nie polecam tylko osobom trenującym kolarstwo szosowe ze względu na kiepski stan gruzińskich dróg i fantazję gruzińskich kierowców.

Spotkać Gruzinów

Dumni, emocjonalni, honorowi. Otwarci na turystów, nawet jeśli trudno im się z turystami porozumieć, bo nie mówią po angielsku. Jeśli będziecie mieć szczęście, zaproszą was na gruzińskie wino domowej roboty. A może i przy tym coś zaśpiewają.

Turystyka w Gruzji nie jest jeszcze tak skomercjalizowana jak w zachodniej Europie. A turysta jest postrzegany nie tylko jako okazja do zarobku, ale i ciekawy, egzotyczny gość, którego jest czasem zapraszany do domu.

Koniecznie poszukajcie w barach, knajpach, czy akurat nie występuje jakaś grupa prezentująca gruzińskie tańce i muzykę na żywo. Taki spektakl wart jest, by go zobaczyć.

Na Dzikim Wschodzie

Nie ma tu tysięcy regulacji i przepisów niczym w Unii Europejskiej. Kierowcy bezpardonowo palą za kierownicą, niektóre samochody wyglądają, jakby nie przeszły nigdy żadnego przeglądu technicznego.

Nie widać tu mebli z Ikei, za to jest lokalny koloryt domów i miejsc. Jest dosyć biednie, to widać, ale przyjaźnie, swojsko, po ludzku. Na wsiach można kupić domowy, gruziński chleb bez żadnych ulepszaczy i konserwantów.

Kierowca, który nas zawozi w góry, zaprasza do siebie do domu na herbatę i ciasto. Pokazuje z dumą swoje uprawy winorośli. Nie zdarzyło mi się nigdy w Europie zachodniej, by kierowca busa, zjechał z trasy i zaprosił pasażerów na przekąskę. Pewnie zdziwiłby się zupełnie na taki pomysł. W świecie kas fiskalnych, biletów za przejazd, przepisów i regulacji nie ma miejsca na taką spontaniczną gościnność.

Tu możecie ciekawie i z pierwszej ręki poczytać o Gruzji.

4 thoughts on “Dlaczego warto pojechać do Gruzji

  1. Gruzja to piekny kraj.Dosc biedny, a jednak ludzie tam sa czesto szczesliwi, usmiechnieci i serdeczni 😉

  2. Gwoli ścisłości, w Gruzji NIE BYŁO obowiązkowych badań technicznych i praktycznie się ich nie robiło Władze dopiero od stycznia 2018 je wprowadziło ku wielkiemu rozczarowaniu gruzińskich kierowców. http://agenda.ge/en/news/2017/2696
    Poza tym, w pełni się zgadzam, że Gruzja to piękny kraj, acz ostatnio coraz bardziej zadeptywany przez turystów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.