Czterdzieści stopni w Bangkoku

Czterdzieści stopni w Bangkoku

Szesnasty listopada, Bangkok. Czterdzieści stopni Celsjusza, wilgotność powietrza – pięćdziesiąt osiem procent.

Ciało, jak to ciało, łapie się wszelkich możliwych sposobów, żeby to przetrzymać. Spowalnia ruchy, odmawia wszelkiej dynamiczności, staje się senne, somnambuliczne i ociężałe. Puchnie, rozszerza naczynia krwionośne do granic możliwości. Mimo to krew i tak zdaje się zbyt gęsta, zbyt ciężka, by w tych warunkach piąć się gładko żyłami w górę.

Myśli więdną, słabną, mdleją, wszelki operacje intelektualne toną w gęstym, lepkim marazmie. Jedynym godnym uwagi zadaniem jest odbieranie sygnałów płynących z oczu i szybka reakcja, gdy te dostrzegają jakieś zacienione miejsce. Skóra zajmuje się wyłapywaniem najmniejszych podmuchów wiatru oraz regularnym zalewaniem się potem.

Czterdzieści stopni w Bangkoku, wilgotny upał w wielkim mieście. Tubylcy są jakoś lepiej do tego przystosowani. Na ich twarzach nie widać tego kompletnego, obezwładniającego znużenia. Pochylają się nad swoimi wózkami, ulicznymi, prowizorycznymi kuchniami, rozgrzanymi palnikami. Mieszają skwierczące i bulgoczące potrawy, dodają do nich ostre papryczki i curry. Zanurzają twarze w kłębach pary, żaru i ukropu, przy tym bynajmniej nie słaniają się, ani nie mdleją od tych upałów. Z nieukrywaną zazdrością spoglądam na niewzruszonych Azjatów.

Rozglądam się dookoła po całym targowisku, przysuwam się jak najbliżej do jednego z rozstawionych wentylatorów. Skanuję wzrokiem stragany, przyglądając się dokładnie tym, na których sprzedawane są owoce. Tylko świeża woda kokosowa pomoże mi znieść ten upał.

Wybierając się do Bangkoku, warto zarezerwować hotel z basenem. Będzie się można ochłodzić podczas wyjątkowo upalnych dni.

Bangkok jest uznawany za najgorętsze miasto świata. Roczna średnia temperatura przekracza dwadzieścia osiem stopni Celsjusza.

4 thoughts on “Czterdzieści stopni w Bangkoku

  1. No właśnie w Polsce od 2 dni dopiero pada – ciekawe ile to się utrzyma, chociaż zapowiadali ujemne temperatury.
    Ja także nienawidzę zimy!:( – chce do Bangkoku!:(

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.