Czas się przebrać i świętować

Czas się przebrać i świętować

Spoglądam z zachwytem na moje cappuccino serwowane w barze kolumbijskim. Nie wiedzieć czemu, Kolumbijczycy robią wspaniałą kawę. Co za kolor, zapach, tekstura, smak, takiego cuda nie piłam od dawna.

– ¡Mmmmm, qué esponja! (Mmmmm, co za gąbka!) – mruczę z zadowoleniem.

¿Qué? (Co?) – z drugiej strony stołu patrzą na mnie zdziwione oczy Kanaroniemca i to właśnie te oczy oraz twarz wyrażająca zaskoczenie, uświadamiają mi, że coś jest nie tak.

– Co ja powiedziałam, co ja powiedziałam? Aaaaa, piana miało być. Piana a nie gąbka – śmiejemy się.

Jest druga połowa lutego, rok dwa tysiące siedemnasty, leniwie toczy się popołudnie jednego z tych lutowych dni. Ten mijający przy kawie i błędach językowych czas uświadamia nam, że – wiem, wiem, truizm i banał – nowy rok ledwo co się zaczął, a już zasuwa jak głupi. A skoro już czas tak zasuwa, to nieuchronnie nadszedł i karnawał. Po mieście chodzą ludzie przebrani za hippisów, bo taka też jest tematyka tegorocznego święta.

Karnawał na Wyspach Kanaryjskich jest obchodzony niezwykle hucznie. W Las Palmas na Gran Canarii na przełomie lutego i marca czeka nas jeszcze m.in. wybór królowej karnawału, wielka parada ulicami miasta oraz niezwykle popularne na Kanarach występy drag queen. Tubylcy nie wiedzą bowiem, co to jest znany w Polsce atak dżender, a występy panów przebranych za panie są tu traktowane jak niewinna rozrywka dla całej rodziny, także dla najmłodszych.

Jeśli jesteście teraz na wyspach lub będziecie w najbliższych dniach, sprawdźcie zatem, czy gdzieś w waszej okolicy nie odbywa się jakaś interesująca fiesta. I koniecznie przygotujcie przebranie! Udanej zabawy.

My też już kończymy to kolumbijskie cappuccino i idziemy się szykować.

A tu szukajcie informacji:
Karnawał w Las Plamas na Gran Canarii
Karnawał w Maspalomas na Gran Canarii
Karnawał w Santa Cruz na Teneryfie

One thought on “Czas się przebrać i świętować

  1. Akurat wtedy byliśmy w Las Palmas, bilety sprzedał nam przypadkowo spotkany emeryt z Gdyni (to znaczy kiedyś z Gdyni , teraz zasiedziały Kanaryjczyk:-) Warto było rzucić okiem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.