Co zobaczyć w Wiedniu

Co zobaczyć w Wiedniu

To niewątpliwie jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Punkt obowiązkowy dla miłośników sztuki i architektury oraz urokliwych miejskich pejzaży. Wiedeń. Przygotujcie sobie wygodne buty, bo na pewno będziecie tu dużo chodzić. Zarezerwujcie też trochę czasu, najlepiej ze cztery dni minimum. Jeśli wpadniecie tu tylko na weekend, macie jak w banku, że będziecie stąd wyjeżdżać z ogromnym poczuciem niedosytu.

Innere Stadt, czyli stare miasto. Najważniejszym punktem na mapie wiedeńskiej starówki jest Stephansplatz. Mieści się tu Katedra Św. Szczepana, jedna z największych europejskich świątyń. Swoim ogromem i rozmachem rzeczywiście robi wrażenie. Można tu obejrzeć dzieła sztuki gotyckiej i barokowej, zwiedzić katakumby, podziwiać panoramę miasta z południowej wieży oraz zobaczyć z bliska Pummerin, czyli największy dzwon w Austrii. Oglądając Katedrę z zewnątrz, zwróćcie uwagę na charakterystyczny mozaikowy dach. Dachówki ułożone są w ozdobne kompozycje: cesarskie orły, herby Habsburgów i Wiednia. Warto też zajrzeć do wnętrza Katedry, gdy na zewnątrz jest ciemno. Smukły, gotycki kościół tonący w półmroku ma swój niepowtarzalny urok.

Wiedeńska starówka ze swoją siecią ulic pełnych zabytkowych budynków, z których każdy stanowi osobne dzieło architektury, z restauracjami, sklepami, tłumami turystów i konnymi dorożkami tworzy wyjątkowo malowniczy pejzaż.

Albertina

Założona w drugiej połowie osiemnastego wieku galeria to punkt obowiązkowy dla osób szczególnie zainteresowanych sztuką. W tym miejscu można zobaczyć jedną z największych na świecie kolekcję grafik, dzieła najsłynniejszych artystów w historii, m.in. Michała Anioła, da Vinci, Rembrandta, Picassa.

Hofburg

Tuż przy starym mieście i Stephansplatz znajduje się jeden z największych na świecie kompleksów pałacowych, dawna siedziba Habsburgów. To właśnie tu można zwiedzić Muzeum Sisi, słynnej austriackiej cesarzowej, która stała się bohaterką kultury popularnej. O jej życiu nakręcono kilka filmów, w jednym z nim w rolę Sisi wcieliła się znana aktorka Romy Schneider. Obok muzeum poświęconego życiu cesarzowej w Hofburgu zwiedzić można także apartamenty cesarskie i zobaczyć kolekcję sreber. Na miłośników koni czeka tu nie lada atrakcja – Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy.

Idąc z Hofburgu do dzielnicy muzeów, zwanej MuseumsQuartier, można znaleźć dwa kolejne słynne wiedeńskie muzea – Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Historii Sztuki. Oczywiście warto do nich zajrzeć.

MuseumsQuartier

W dzielnicy muzeów znajdują się kolejne placówki, których wystawy przyprawiają o zawrót głowy. Koniecznie powinni tu zajrzeć miłośnicy sztuki. W Leopold Museum można zobaczyć m. in. dzieła Gustava Klimta i Egona Schiele, zaś w Muzeum Sztuki Współczesnej prace Pablo Picasso i Andy’ego Warhola.

Słynne MuseumsQuartier to jednak nie tylko muzea, ale także restauracje, kawiarnie, sklepy. Odbywają się tu wystawy, spektakle, koncerty, przedstawienia taneczne. To wszystko, urządzone w miejscu dawnych stajni cesarskich, obecnie znajduje się na powierzchni 60 tys. metrów kwadratowych.

Naschmarkt

Koniecznie zajrzyjcie tu, by coś przekąsić. To największy targ miejski w Wiedniu, pełen straganów, sklepików i urokliwych knajp, w których można spróbować dań kuchni austriackiej i reszty świata.

Zamek Belvedere

Jedno z najsłynniejszych dzieł austriackiego malarstwa, Pocałunek Gustava Klimta znajduje się w muzeum na Zamku Belvedere. Letnia rezydencja księcia Eugeniusza, barokowy kompleks pałacowy składa się z dwóch budynków, zwanych Dolny i Górny Belweder, plus przepiękny ogród oraz sadzawka między nimi. Zwiedzanie górnego zamku to fascynująca podróż przez austriackie malarstwo, serdecznie polecam.

Prater

Po zwiedzeniu tylu muzeów czas na beztroską rozrywkę, na przykład podziwianie panoramy Wiednia z wysokiego na sześćdziesiąt pięć metrów słynnego diabelskiego młyna Wiener Riesenrad. Park Prater urządzono na dawnych terenach łowieckich Habsburgów. Obecnie to miejsce spotkań, odpoczynku i rozrywki z karuzelami, kolejką wąskotorową, restauracjami, budkami z jedzeniem.

Nad brzegami Dunaju

Przez Wiedeń przepływa druga najdłuższa rzeka w Europie a jednocześnie jedyna z większych, która płynie z zachodu na wschód. Koniecznie zajrzyjcie nad Dunaj.

Rzeka nie przepływa przez miasto jednym korytem, ale rozdziela się na kilka. Obecny kształt Dunaju to nie tylko efekt sił natury, ale także działalności człowieka. Koryto było przekopywane i umacniane, by zapobiec dotkliwym powodziom.

Bulwary przy Donaukanal, czyli Kanale Dunajskim są idealnym miejscem do spacerów i odpoczynku. Można tu także przysiąść w jednej z licznych knajp lub wybrać się na wycieczkę statkiem pasażerskim i popłynąć na przykład aż do Bratysławy.

Stary Dunaj (Alte Donau) to miejsce, gdzie tubylcy z zapałem uprawiają sporty wodne, zaś przy brzegach znajdują się dosyć spore tereny zielone, idealne do rekreacji.

Bieg Nowego Dunaju (Neue Donau) ustalony został przez człowieka. Z ziemi wykopanej pod nowe koryto rzeki usypano wyspę na środku rzeki (Donauinsel), w ten sposób podzielono koryto na dwie części. Wąska, ale długa Donauinsel rozciąga się przez ponad dwadzieścia kilometrów. Jest miejscem wycieczek rowerowych, gdzie spełnia się marzenie każdego rowerzysty, samochody nie mają tu prawa wstępu.

Schönbrunn

Położony w oddaleniu od centrum Wiednia pałac Schönbrunn zdecydowanie wart jest tego, by wsiąść w metro i wybrać się do trzynastej dzielnicy, w której jest położony. Ten służący niegdyś za letnią rezydencję Habsburgów pałac jest wręcz bajeczny. Można tu zobaczyć cesarskie pokoje, sypialnie, reprezentacyjne salony, przepiękne ogrody i palmiarnię, w pobliżu jest także urokliwe zoo.

I to jeszcze nie koniec

Będąc w centrum miasta, zobaczcie gmach Opery Wiedeńskiej, choćby tylko z zewnątrz. A jeszcze arcyciekawe jest Muzeum Beethovena. I pospacerujcie po którymś z rozlicznych wiedeńskich parków. I jeszcze… Uff!

Zwiedzanie stolicy Austrii może nie mieć końca, nawet jeśli wrócicie tu jeszcze i jeszcze raz. Dla tych, którym wciąż za mało, wciąż chcieliby więcej, pozostaje tylko jedno remedium. Muszą się przeprowadzić do Wiednia.

Ilustracja


By Gustav KlimtGoogle Art Project

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.